Yurt dışı telefon kayıt harç ücretine dev zam: 1500 lira oldu!

Yurt dışından telefon almak isteyenlere bir üzücü haber daha geldi. 500 TL olan pasaport kayıt harcı tam 1500 TL’ye çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurt dışı telefon kayıt harç ücretine dev zam: 1500 lira oldu!
Yurt dışı telefon kayıt harç ücretine dev zam: 1500 lira oldu!

Telefon kayıt harcına büyük bir zam geldi. Bugün Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı‘na göre; bundan sonra yurt dışından getirilen telefonlar tam 1500 TL karşılığında kayıt edilebilecek. Zam öncesinde bu rakam 500 TL idi.

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım İzin Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar’ kapsamında yeni ücretler bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yurt dışı telefon kayıt ücreti en son geçtiğimiz yıl 170 TL’den 500 TL’ye çıkarılmıştı.


Kayıt ücretlerinin zamlanmasıyla birlikte yurt dışından satın alınan telefonların ülke içerisine vergisiz yollarla sokulmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre ayrıca şu anda bir vatandaş üç yılda yalnızca bir kez pasaportuna kayıt hakkına sahip. SIM kart sahibinin pasaportun sahibiyle aynı kişi olma zorunluluğu da var. 


Yurt dışı telefon kayıt için Pasaport – IMEI kaydı işlemi nerelerde yapılır?

Cep Telefonu veya Sim kart Destekli cihazların kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapıldığı gibi Operatörler kanalı ile de yapılabilmektedir.

Bu noktada gerek e-Devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerin gerekse de Operatör Bayileri üzerinden yapılacak olan işlemlerin Pasaport Sahibi tarafından yapılması gerekmektedir.


Operatör Bayileri işlem için Harç Ücreti dışında ücret talebinde bulunabilmektedirler. E-Devlet üzerinden ise sadece Harç Ücreti ödemesi yapılmaktadır.

Yurt dışı telefon kayıt: 2019 – 2020 güncel pasaport – IMEI kayıt işlemi

IMEI Kayıt İşlemleri için ödemeniz gereken bir IMEI Kayıt Harç Ücreti vardır. Bunun dışında başka bir Resmi Ücret alınmamaktadır.

Ancak Operatör Bayileri tarafından 20 TL ile 100 TL arasında ek bir İşlem Ücreti alınabilmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda vardır.


BTK tarafından belirlenen Pasaport – IMEI kayıt ücreti aşağıdaki gibidir:

2015 Yılı 131.50 TL
2016 Yılı 138.80 TL
2017 Yılı 149.20 TL
2018 Yılı 170.70 TL
2018 Yılı (Kasım Ayından İtibaren) 500 TL
2019 Yılı (Temmuz itibariyle) 1500 TL

Pasaport – IMEI kayıt işlemi ne kadar sürede yapılmalı?

BTK tarafından yapılan son güncellemeler ile bu süre 120 Gün – 4 Ay olarak güncellenmiştir. Bir cihaz Türkiye’de sim kart takıldıktan sonra 120 Gün boyunca Aktif olarak kullanılabilir. Sonrasında ise cihaz kapanacaktır ve IMEI Kayıt İşlemi yapılması gerekecektir.


Bir pasaport için de Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 Gün – 4 Ay Kayıt Yapılabilme süresi verilmiştir. 120 günden önce Türkiye’ye giriş yapmış olan pasaport üzerine cihaz kaydı yapılamamaktadır.

Yurt dışından alışverişe kişi başı 5 ürün limiti getirildi!