Almanya: Tatile giden Suriyelilerin sığınmacı statüsü düşürülecek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Türkiye’de de bulunan Suriyeli sığınmacılar hakkında açıklama; “Düzenli olarak Suriye’ye tatile giden bir Suriyeli sığınmacı dürüstçe Suriye’de tehdit altında olduğunu söyleyemez.”

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer: Tatile giden Suriyelilerin sığınmacı statüsü düşürülecek
Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer: Tatile giden Suriyelilerin sığınmacı statüsü düşürülecek

İç savaşın ve karışıklığın devam ettiği Suriye’den başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeye sığınmacı olarak giden Suriyeliler hakkında Almanya İçişleri Bakanı’ndan flaş bir açıklama geldi. Sağcı bir tutuma sahip olan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, dini bayramlarda ülkelerine giden Suriyelilerin sığınmacı statüsünün düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild’in hafta sonu edisyonuna konuşan Almanya İçişleri Bakanı Seehofer; “Eğer biri, bir Suriyeli sığınmacı düzenli olarak Suriye’ye tatile gidiyorsa, o kişi dürüst bir şekilde Suriye’de tehdit altında olduğunu iddia edemez. Biz onların sığınmacı statüsünü düşürmeliyiz” dedi.


Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer
Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer

Seehofer, “Alman yetkililer böyle tatilleri öğrendiği zaman bir soruşturma başlatarak sığınmacı statüsünü düşürecekler” dedi.

Muhafazakar Seehofer, kaç kişinin bu durumdan etkileneceğini söylemedi.


Süleyman Soylu, politika gereği Suriyelilere bayram tatiline gidiş dönüşlerine izin verdiklerini açıklamıştı

Süleyman Soylu: 92 bin Suriyeli ye vatandaşlık verildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağustos ayı başında gazetecilere yaptığı açıklamada; “Suriyelilerin bayramda ülkelerine gitmesi, arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme sonrası oluşturduğumuz politikadır. Gidebilen kadarı gitsin, orayı görsünler, kalmak isteyen orada kalsın. Bu politika tuttu. Son Ramazan Bayramı’nda giden 36 bin Suriyeli geri dönmedi.” ifadelerini kullanmıştı.


Bakan Soylu, Suriyelilerin bayramda ülkelerine gitmesi konusunda serbestlik sağladıkları için eleştirildiklerine değinerek, şöyle konuşmuştu:

“Suriyelilerin bayramda ülkelerine gitmesi, arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme sonrası oluşturduğumuz politikadır. ‘Gidebilen kadarı gitsin, orayı görsünler, kalmak isteyen orada kalsın.’ Bu politika tuttu. Son Ramazan Bayramı’nda giden 36 bin kişi geri dönmedi. Ramazan Bayramı’nda 85 bin Suriyeli’den 35 bini İdlib’e gitti. Bazen bizi eleştiriyorlar ya ‘İdlib’e ölüme gönderdiler.’ diye. Biz kimseyi göndermedik. Onun da altını çizerek söylüyorum. Kurban Bayramı için de şu ana kadar 20 binin üzerinde çıkış sağlandı.”


Şu anda 16 bin olan geri gönderme merkezi kapasitesinin yıl sonunda yaklaşık 20 bini bulacağını dile getiren Süleyman Soylu, 87 bin 464 kişinin barınma merkezlerinde kaldığına, bu yerlerin toplam kapasitesinin ise 165 bin 609 kişi olduğuna işaret etti.

Süleyman Soylu: 92 bin Suriyeli’ye vatandaşlık verildi