Ekrem İmamoğlu: Sadece bir vakfa yemek desteği 56 milyon lira!

Ekrem İmamoğlu: Çok acı bir tablo var! 357 milyon liralık sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteği 56 milyon lira. Bir vakfa verilmek için bina yapılıyor; maliyeti 165 milyon lira. İnanılmaz!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Seçim sürecinde “Adama, kişiye, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara, derneklere hizmet işi bitti” sözleriyle sıkça konuşulan Ekrem İmamoğlu; “Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış, verilmiş kaynaklar adına söylüyorum. İptal edilmiş tam 357 milyon liralık sürece nokta koymuş durumdayız” dedi.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan istediği randevuya hala yanıt alamadığını belirten Ekrem İmamoğlu, “Miting alanlarından gönderme yapmasının anlamı yok, millet iradesinin yok sayıldığı her anlayışın karşısındayız” diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

— İstanbul emin ellerde. İstanbul, halkın yüzde 55’inin oy verdiği bir belediye başkanının ahlaklı, nitelikli, çok inanmış yol arkadaşları ile ve insanları işin içine katarak, parti ayrımı yapmaksızın, seçildikten sonra belediye başkanı kimliğiyle herkesi kucaklayan bir belediye başkanına emanet.

— Milletin iradesi en öndedir. Milletin iradesi size muazzam bir güç katıyor, motivasyon katıyor. Biz o yürekle yürüyoruz. Projeler hazırlıyoruz, İstanbul’un sorunlarını tespit ediyoruz. Geçmişte yaşanan ihmallere dair de çok sıkı tespitlerimiz var. Arkadaşlarım size sunacaklar çok acı tablolar var.  Tabii işin başındayız.

Sadece bir vakfa yemek desteği 56 milyon lira! Bir vakıf için bina yapılmış, maliyeti 165 milyon lira!

Ekrem imamoğlu Sadece bir vakfa yemek desteği 56 milyon lira! Bir vakıf için bina yapılmış, maliyeti 165 milyon lira!
Ekrem İmamoğlu: Sadece bir vakfa yemek desteği 56 milyon lira! Bir vakıf için bina yapılmış, maliyeti 165 milyon lira!

— Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış kaynaklar adına söylüyorum, tam 357 milyon liralık bir sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz.

— Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, bir vakfa verilmek için, maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbullulara ait.


200 bin insana sistemli bir şekilde iş bulacağız

— Biz 200 bin insana İstanbul’un kaynaklarıyla 5 yıl içerisinde sistemli bir şekilde iş bulacağız. Çalışmalarımıza başladık. İstihdam ofisleri kuruyoruz. İktidara soramadığınızı ben soruyorum iktidara, umuyorum iktidar da bu işsizlere nasıl iş bulacağına yönelik bir takvim önümüze koyar.

— Bu derin sorun dururken İstanbul’un seçilmiş başkanına laf atmakla bu sorunlar çözülmüyor. 2017’den sonra kimse elini kıpırdatmamış, boş işlerle uğraşmış.

Sirkeci ve toplu taşıma

— Tamir ettiğimiz gibi Sirkeci’deki sorunu kalıcı olarak çözeceğiz. Altyapı konusunda bütün sorunlu yerlerin çıkarılmasını istedim. Kalıcı çözüm üretelim dedik. ‘Bu tespiti ilk defa biz mi yapıyoruz?’ diye sordum, ‘Hayır’ dediler. 2017’den sonra kimse bir şey yapmamış. Sirkeci’deki sorunu kasım ayı itibariyle kalıcı olarak çözeceğiz. Bunların hepsi kalıcı çözülürse önemli. Bu tür vakalar 21. yüzyılın kenti İstanbul’a yakışmıyor.

— Araçla ilgili kısımda da ciddi yol aldık. Ne yazık ki orada da muazzam bir israf var. Yakın bir vakitte nasıl bir israfın olduğunu sizlerin gözünün önüne sereceğiz. Tatil konusu yeterince konuşuldu. Herkes bir yorum yaptı. Bence vatandaş da vicdanıyla buna güzel bir yorum yapmıştır.

— Taksiler minibüslerle ilgili iki yıla yakın zam yapılmayan bir süre var. Diğer toplu taşımalarda zam yapmaksızın bir görüşme yapılacak. Bu işi yapan insanların işi yapabilme kalitelerini de düşürmeyecek bir çözüm bulacağız.

Diyarbakır ziyareti

— Batman’daki nikâha katılacağıma söz vermiştim. Diyarbakır üzerinden Batman’a gidip döneceğim. Henüz kesinleşmedi ama Diyarbakır’a gitmişken görüşmelerim olacak.

Esenler otogarı işletmesi

— Bu hafta işlemleri biter bir aksilik olmazsa yakın zamanda İBB halka ait olan bu alanın yönetimini devralacak. Oradaki işletme düzenini sağlayacağız ve yeni otogar düzenini sağlamak için oradakilerle ortak çalışacağız. İlk Esenler’deki otogarı toplum lehine en iyi şekilde kullanacağız.


— 15 gün içinde tüm malzemelerini boşaltıp bize teslim edeceklerini söylemişler. Arkadaşlarım bu makul süreyi onlara sağlayacaktır.

Ekrem İmamoğlu, İBB’nin vakıflara yardım protokollerini iptal etti