Greta Thunberg, Türkiye dahil 5 ülkeyi BM’ye şikayet etti

16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu beş ülkeyi BM’ye şikayet etti. Thunberg dünya liderlerine çıkıştı; “Boş laflarınızla düşlerimi ve çocukluğumu çaldınız!”

Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Zirvesi’nde konuşan aktivist Greta Thunberg, liderleri iklim değişikliği konusunda yeterince çaba göstermemekle suçladı; aralarında Türkiye’nin bulunduğu ülkeleri de BM’ye şikayet etti.

77 ülkenin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonunu sıfırlamayı taahhüt ettiği Birleşmiş Milletler (BM) İklim Eylemi Zirvesi’ne 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisiti Greta Thunberg’in konuşması damgasını vurdu. Zirveye katılan 60 ülkenin liderlerine seslenen Thunberg, “Boş sözlerinizle benim hayallerimi, çocukluğumu çaldınız” dedi.


Duygusal bir konuşma yapan Thunberg, “Bu olanların hepsi yanlış. Şu anda burada olmamalıydım. Okyanusunda diğer tarafında okulda olmalıydım. Şimdi hepiniz ümitle gençlere geliyorsunuz. Buna nasıl cüret edersiniz?” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliği konusunda liderleri yeterince çaba göstermemekle suçlayan Thunberg, bunun böyle devam etmeyeceği mesajını verdi ve “Dünya uyanıyor ve değişim olacak, siz isteseniz de istemeseniz de” dedi. Thunberg, liderlere derhal harekete geçme çağrısında bulundu.

Greta Thunberg, Türkiye dahil 5 ülkeyi BM ye şikayet etti

Sera gazı emisyonu sıfırlanacak

İklim değişikliğine karşı mücadelenin aciliyeti nedeniyle BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in girişimi ile gerçekleşen zirveye katılan 60 ülkenin liderleri, küresel ısınma ile mücadele için daha fazla çabayı göstermeyi taahhüt etti. Zirvede, Almanya’nın yanı sıra, Fransa ve Çin gibi sanayileşmiş ülkeler ile Tonga, Şeyseller ve bazı küçük ada devletleri iklim değişikliğine karşı mücadele için planlarını sundu.

Zirvede, BM’ye üye olan 193 ülkenin 77’si, 2050 yılına sera gazı emisyonunu sıfıra indirme taahüdünde bulundu. Bunun yanı sıra 70 ülke de, iklim krizi ile mücadele için ulusal düzeydeki katkıyı 2020’den itibaren artırma sözü verdi.

Türkiye’yi de BM’ye şikayet ettiler

Öte yandan, Gelecek için Cumalar hareketinin öncüsü Greta Thunberg ve 12 ülkeden 15 genç zirve kapsamında aralarında Türkiye’nin bulunduğu ülkeleri BM Çocuk Hakları Komitesi’ne şikayet etti.


Yaşı sekiz ile 17 arasında değişen aktivist gençler, Türkiye, Almanya, Fransa, Brezilya ve Arjantin’i iklim değişikliğine karşı yeterince önlem almamak ve böylelikle çocuk haklarını ihlal etmekle suçladılar. Hausfeld LLP uluslararası avukatlık bürosu ile Earthjustice adlı çevre örgütünün desteklediği şikayet dilekçesinde, iklime en çok zarar veren bu ülkelerin Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğine işaret edildi.

BM Çocuk Hakları Komitesi şikayeti inceleyerek, kabul ettiği takdirde, ilgili hükümetlerden görüş alabilecek.

Trump, Greta Thunberg’in BM’deki konuşmasıyla dalga geçti: Çok neşeli bir genç bir kıza benziyor

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için ‘çok neşeli genç bir kıza benziyor’ dedi.

Trump paylaştığı Twitter mesajında Greta Thunber’in ‘parlak ve güzel bir geleceği’ olduğunu söyledi ve ‘Bunu görmek harika!’ yorumunu yaptı.

“ABD Başkanı 16 yaşındaki asperger sendromu olan bir kızla dalga geçiyor”

Sosyal medyada ABD Başkanı’nın bu sözlerinin alaycı ifadeler olduğu yorumları yapıldı ve “ABD Başkanı 16 yaşındaki asperger sendromu olan bir kızla dalga geçiyor” dendi.

Greta Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil ise sosyal medyada en çok paylaşılan video ve fotoğraflar arasına girdi.

greta thunberg donald trump


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen İklim Zirvesi’ne aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu 60 kadar lider katılıyor.

İklim değişikliği en önemli küresel sorun olacak!