Yabancı oyuncular bir ülke futboluna nasıl katkı sağlar? Ya da sağlar mı?

Türkiye’ye gelmiş “kaliteli oyuncu” tanımına uyan bazı oyuncular ve “Türkiye Futboluna Etkileri” konusunda bir kaç soru sorarak ve bu sorulara ilişkin nesnel ve bilimsel temelli yanıtlarını vererek bir sonuç çıkarmak mümkün. Tabi  edinmiş aynı durumu futbol konusunda uluslararası düzeyde belli bir yer edinmiş ülkeler açısından da yapmak gerekir.

Yabancı oyuncular bir ülke futboluna nasıl katkı sağlar? Ya da sağlar mı?
Yabancı oyuncular bir ülke futboluna nasıl katkı sağlar? Ya da sağlar mı?

Önce ülkemize gelmiş kaliteli oyuncu tanımına uyan bazı oyuncu ismi örneklerini sıralayalım. Muhtemelen bu oyuncular kalite konusunda üzerinde tartışma olmayacak oyunculardır.

Hagi, Schumacher, Ortega, Alex, Jardel, Ribery, van Hooijdonk, Roberto Carlos, Bolic, Zago, Anelka, Baros, Appiah, Guti, M. Gomez, Okocha, Baljic, Sneijder, Quaresma, Melo, Kuyt, Drogba, van Persie, Eto’o, Nani, Obi Mikel, Sturridge, Adebayor, V.b.


Aslında yukarıdaki liste çoğaltılabilir. Mesele isimler olmadığı için uzatmak çok anlamlı değil. Mesele ve meseleye ilişkin asıl sorular ise şunlar olmalıdır;

1- Yabancı oyuncular, transfer oldukları ülkenin futbolunu ve oyun kalitesini arttırırlar mı?

2- Türkiye’ye transfer olmuş yüzlerce yabancı oyuncu Türkiye Futbolunu geliştirmişler veya gelişimine olumlu etki yapmışlar mıdır?

3- Yukarıda listelenen ve daha onlarca ilave edilecek isim Türkiye’ye gelmemiş olsaydı, Türkiye Futbolu bugünkü durumundan daha mı geride olurdu?


4- Bir ülkenin futbol ve oyun gelişiminde asıl faktörler nelerdir?

Oyuncuyu kulüpler transfer ederler. Kulüplerin futbol oyun kalitesi ve düzeyi transfer edilen oyuncular ile artıyorsa bu güzel ve amaçlanan bir şeydir. Peki, bu o ülkenin futboluna, futbol anlayışına, oyun kalitesine doğrudan yansır mı? Hatta söz konusu kulübün sürdürülebilir bir oyun kalitesini sağlar mı?

Transfer edilen oyuncuların bir ülke futboluna olumlu etki edebilmesinin iki ön koşulundan birisi, kulüplerin sürdürülebilir başarı veya oyun kalitesi sağlama adına günlük ve sezonluk değil, teknik kadronun da işin içinde olduğu oyun anlayışı  ile ilgili uzun vadeli planlamalar yapmasıdır. Örneğin bir dönem Jupp Derwal ve Galatasaray bu anlamda iyi bir örnek oluşturmaktadır. Bir diğeri ise ülkede bir futbol kişiliği, kimliği ve ekolü aşamaları açısından belli bir yol katedilmiş olması gerektiği ile ilgilidir.


Her seferinde söylemeye çalıştığımız gibi. Futbolunuzun gelişmesi için yabancı oyuncu doğrudan bir etki yaratmaz. Doğrudan etki yapacak ve belirleyici olacak olan şey, bir “futbol ülkesi mi”? yoksa “futbolun bir ülkesi”mi? Olduğunuz ile doğrudan ilgilidir.

Sporda ve özellikle futbolda altyapılara ilişkin mali model önerisi