İklim değişikliği kışların etkisini azaltıyor: Kar yağışları azaldı!

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, “Küresel iklim değişikliği kışları ortadan kaldırmıyor ancak kışların etkisini azaltıyor. Kar yağışları azaldı. Özellikle ilkbahar döneminin etkisi artıyor, don olayının görüldüğü gün süreleri azalıyor.” dedi.

Küresel iklim değişikliği kışların etkisini azaltıyor!
Küresel iklim değişikliği kışların etkisini azaltıyor!

Bir sempozyum için geldiği Edirne’de, AA muhabirine açıklamada bulunan Prof. Dr. Türkeş, son yıllarda kış mevsiminin etkilerinin azaldığının gözlendiğini söyledi.

İklim değişikliğinin hava olayları üzerindeki etkisinin gün geçtikçe daha çok hissedildiğini vurgulayan Türkeş, kış aylarının daha ılık geçtiğini, buna bağlı olarak kar yağışının azaldığını ve karın yerde kaldığı gün süresinin düştüğünü ifade etti.


Türkeş, “Küresel iklim değişikliği kışları ortadan kaldırmıyor ancak kışların etkisini azaltıyor. Özellikle ilkbahar döneminin etkisi artıyor, don olayının görüldüğü gün süreleri azalıyor.” diye konuştu.

Kış sıcaklıkları geçmişe göre daha yüksek

İklim değişikliğinin kış mevsimini değiştirdiğini aktaran Türkeş, şöyle devam etti:

“Uzun süreli iklim değişikliğinin etkileriyle Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde kışların ılık geçtiğini görüyoruz. Türkiye’de günümüzden 30 yıl öncesine göre kışlar daha ılık geçiyor, hatta bazı bölgelerde hiç kar yağışı olmuyor. Kar yağışı olsa bile geçmişteki gibi yerde uzun süre kalmadan eriyor. Kış sıcaklıkları geçmişe göre daha yüksek. Soğuk devrelerin uzunlukları kısalmış durumda. Küresel iklim değişikliğinin doğrudan bölgesel etkilerinin bir sonucu olarak Türkiye’de giderek kış yağışlarının azaldığını, sıcaklıkların yükseldiğini ve karın yerde kalma süresinin azaldığını görüyoruz.”

Tutarlı mevsim tahminleri yapmak zorlaştı

Prof. Dr. Türkeş, kısa ve orta vadeli tahminler gibi tutarlı mevsim tahminleri yapmanın zor olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:


“Bu koşullar altında doğru mevsim tahmini yapmak zor. Kış ılık geçse bile Türkiye’nin büyük bölümünde hava olaylarına bağlı olarak kuzeyli soğuk hava etkili olabilir. Bununla birlikte kar yağışlı, fırtınalı ve soğuk bir hava görülebilir. Tersine sıcak bir hava dalgası kışın içerisinde sıcak ve kurak bir hava oluşturabilir.” (AA)

Antartika’dan Kilis büyüklüğünde 315 milyar tonluk buzul koptu

Antartika’da bulunan Amery buzul sahanlığında son 50 yılın en büyük buzul kopuşu yaşandı.

antarktika buzul kopması

315 milyar ton ağırlığındaki 1636 kilometrekarelik D28 adlı buzul, Amery sahanlığından koptu.

Bu, son yarım yüzyılda gözlenen en büyük buz dağı oluşumu.

1960 yılında yine Amery sahanlığından 9 bin kilometrekarelik bir buzul kopmuştu.


Antarktika’nın en büyük üçüncü buzul sahanlığı olan Amery, kıtanın doğusunda bulunuyor.

İklim değişikliği en önemli küresel sorun olacak!