Türk sanatçılardan ölümünün 500. yılında Leonardo da Vinci’ye saygı

500’üncü ölüm yıl dönümünde “Leonardo da Vinci’ye Saygı” kapsamında Türk sanatçılar, 5-7 Ekim tarihleri arasında Da Vinci’nin mezarı ve müze evini ziyaret edecekler.

amboise leonardo da vinci müze evi türk sanatçılar

Yüzyılların dahi sanatçısı Leonardo da Vinci’nin, 500’üncü ölüm yıldönümü kapsamında, dünyanın farklı yerlerindeki müze ve galerilerde sergilerle anılmakta. 67 yıllık ömrünün yaklaşık yarım asrını, yaratıcı ruhunun şekillendirdiği kusursuz eserleri üreterek, tasarlayarak, bilimsel bir bakışla yaşamıştır.

Leonardo 64 yaşında, I.François tarafından Fransa’ya davet edilerek sarayın baş ressamı, mimarı ve mühendisi olarak Amboise’daki Kraliyet Sarayı’nın yakınındaki Clos Lucé Şatosu’na yerleştirilerek ölene kadar, kralın kendisine sağladığı olanaklarla yaratıcı, üretici ve verimli bir hayat sürmüştür.


Mezarı Amboise’daki Saint-Hubert Şapeli’nde bulunmakta ve yaşadığı Clos Lucé Şatosu da müze olarak kullanılmaktadır.

Türk sanatçılardan ölümünün 500. yılında Leonardo da Vinci ye saygı

500’üncü ölüm yıldönümünde “Leonardo da Vinci’ye Saygı” kapsamında; Paris’te yaşayan ressam Onay Akbaş’ın geliştirdiği proje, küratör İbrahim Karaoğlu tarafından uygulanarak, Emre Seferin koordinatörlüğünde Prof. Dr. Devrim Erbil, Prof. Dr. Ergin İnan, Prof. Dr. Fevzi Karakoç, ressam Onay Akbaş, Yalçın Gökçebağ, Tülin Onat , heykeltraş Cem Sağbil, müzisyen/ressam Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Barış Sarıbaş, şair/yazar Ahmet Telli, Metin Celal, Nedim Gürsel, Sunay Akın, Yalın Alpay, Paris’te yaşayan sanat tarihçisi Eloïse Ebru Fesli, sinemacı Durmuş Akbulut’un katılımı ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katkılarıyla, 5-7 Ekim arası Amboise’a, Leonardo da Vinci’nin mezarı ve müze olan evi ziyaret edilecektir.

Bu yolculuk kapsamında duyumsamaları resim, kitap ve belgesel bir filme dönüştürecek olan sanatçılar, oluşturdukları yapıtları 500.cü ölüm Yıldönümünde “Leonardo da Vinci’ye Saygı” etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin büyük şehirlerinde sergileyerek sanatseverlere sunacaklar.


Küratör: İbrahim Karaoğlu

İlber Ortaylı Göttingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlattı