Pazarda AKP’yi eleştiren 63 yaşındaki Dürdane Özselgin gözaltına alındı

Pazarda Erdoğan’ı eleştiren kadın ihbar edildi, misafirliğe gittiği arkadaşının evinden gözaltına alındı! 63 yaşındaki Dürdane Özselgin, “Küfretmedim. ‘Millet açlıktan ölüyor, utanmadan hala AKP’ye oy veriyorsunuz. Yediler yediler doymadılar’ dedim.” ifadelerini kullandı. Gece gözaltı koğuşunda kalan 63 yaşındaki kadın “İlacımı istedim getirmediler, yemek vermediler” dedi. Özselgin yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

İstanbul Çatalca’da pazar alışverişi yaptığı sırada çıkan tartışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’yi eleştirdiği iddia edilen 63 yaşındaki Dürdane Özselgin kendisini şikayet eden kişinin ihbarı üzerine, misafirliğe gittiği arkadaşının evinde jandarma tarafından gözaltına alındı.

İstanbul Çatalca’da pazar alışverişi yaptığı sırada çıkan tartışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’yi eleştirdiği iddia edilen 63 yaşındaki Dürdane Özselgin kendisini şikayet eden kişinin ihbarı üzerine, misafirliğe gittiği arkadaşının evinde jandarma tarafından gözaltına alındı.


63 yaşındaki Dürdane Özselgin, İstanbul Çatalca’da yaşıyor. Özselgin, 28 Kasım 2019 günü çıktığı semt pazarında, bir yurttaşla arasında geçen konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’yi eleştirerek “Yediler yediler doymadılar” cümlesini kurduğunu iddia etti.

Pazarda AKP erdoğan eleştiren 63 yaşındaki Durdane Özselgin gözaltına alındı

Dürdane Özselgin, misafirliğe gittiği arkadaşının evinde gözaltına alındı

Bu cümlenin ardından pazardan ayrılan Dürdane Özselgin, Çatalca merkeze 20 Km uzaklıktaki Kabakçı Köyü’ndeki bir arkadaşının evine ziyarete gitti. Pazarda yaptığı konuşmanın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra şikayet edilen 63 yaşındaki kadın, apar topar arkadaşının evinde Jandarma tarafından gözaltına alındı.

Köyde gözaltına alınan Dürdane Özselgin, daha sonra işlemleri yapılmak üzere Çatalca’ya getirildi. Gözaltı sırasında ilaçlarının dahi aldırılmadığını iddia eden yaşlı kadın, gece boyunca üşüdüğünü de belirtti. 63 yaşındaki Dürdane Özselgin’in oğlu Anıl Özselgin, yaşanılanları “Hukuk garabeti” olarak değerlendirdi. Gözaltında tutulan Dürdane Özselgin’in durumu savcılık ifadesinin ardından netleşecek.

“Küfretmedim. Utanmadan hala AKP’ye oy veriyorsunuz dedim”

Barış Yarkadaş’ın aktardığına göre Özselgin’in avukatı Ozan Büyük’e, “Pazarda tartıştığım bir kadına ‘Millet açlıktan ölüyor, utanmadan hala AKP’ye oy veriyorsunuz’ dedim. İddia edildiği üzere kimseye küfretmedim, iftiraya uğradım” dedi.

Yarkadaş ayrıca 63 yaşındaki kadının ilaçlarını yanına almasına bile izin verilmediğini, çocuklarının ilaçları karakola götürdüğünü kaydetti.


Dürdane Özselgin, hakimlik sorgusunun ardından, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Barış Yarkadaş: Avukat görevlendirilemiyor

barış yarkadaş

Gazeteci Barış Yarkadaş’ın aktardığına göre; Dürdane Özselgin gözaltı işlemi yapılmasının ardından Baro’ya bilgi verilmesini söyleyerek avukat talep etti. Polis durumu savcıya aktardı, savcı ise Şüpheli, 5 yılın altındaki suçlarda Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) talep edemez” yanıtını verdi. Gözaltı işlemi bu yüzden Baro CMK’ye düşmedi.

Özselgin’in oğlu, Çatalca emniyetiyle konuşarak, gözaltı işleminin baroya bildirilmesini istedi. Polis ise “Savcı beyin talimatına aykırı bir şey yapamayız” yanıtını verdi.

Özselgin’in gözaltı kaydı, bu yüzden baroya ulaşmadığı için, avukat görevlendiriledi.

“Savunma hakkı gasp ediliyor”

Savcı’nın “Beş yıl altındaki suçlarda CMK avukatı istenemez” sözünün kanuna aykırı olduğunu ve böyle bir usulün olmadığını kaydeden Barış Yarkadaş, 63 yaşındaki kadının savunma hakkının gasp edildiğini söyledi.

Pazarda yaşanan tartışmaya ilişkin de bilgi veren eski CHP’li vekil şu ifadeleri kullandı:


“Özselgin’in oğlu Anıl’ın verdiği bilgiye göre, 63 yaşındaki kadının geceyi karakolda geçirmesine sebep olan söz ise şu: ‘YEDİLER, YEDİLER DOYMADILAR…’ Evet; pazarda yaşanan bir tartışmada söylenen bu söz yüzünden 63 yaşındaki bir kadın haksız ve hukuksuzca gözaltında…”

Mehmet Aslan’a Cumhurbaşkanına hakaretten beraat: Hakaret değil beddua


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.