İkinci Yargı Paketi’nde ömür boyu nafaka sona eriyor!

İkinci yargı paketinde ömür boyu nafaka sona erdiriliyor. İki yıl evli kalanların nafaka süresi iki yıl, bu sürenin üzerindeki evliliklerde ise evli kalınan süre kadar olacak.

İkinci Yargı Paketi ömür boyu nafaka sona eriyor!
İkinci Yargı Paketi’nde ömür boyu nafaka sona eriyor!

AK Parti’nin hukukçu kurmayları ile Adalet Bakanlığının hazırladığı 2. Yargı Paketi’nde nafaka ile icradan çocuk teslimine ilişkin düzenlemenin olup olmayacağı tartışılıyordu.

Ömür boyu nafaka ve icra yolu ile çocuk teslimi sona eriyor!

AK Parti kurmayları, süresiz nafaka ve icradan çocuk teslimi uygulamasına son verecek maddelerin de 2. Yargı Paketi’nde yer alacağını dile getirdi. Ömür boyu nafaka ile icra yoluyla çocuk teslimi uygulamasına son veren düzenleme yılbaşından önce Meclis gündemine gelecek.


2 yıl ve üzeri için evli kalınan süre kadar nafaka olacak

Nafaka bağlanması için evlilik süresi, kadının yaşı, gelir durumu, çocuk olup olmadığı, tarafların kusur oranı gibi kriterler dikkate alınacak. Nafakanın evli kalınan süre ile sınırlandırılması, ancak bu sürenin iki senenin altında olmayacağı belirtiliyor. İki seneye kadar olan evliliklerde nafaka süresi iki sene, bu sürenin üzerindeki evliliklerde ise evli kalınan süre kadar nafaka ödenmesi tartışılıyor.


Bazı durumlarda sınırsız

Ancak, kadının yaşı, çalışamayacak durumda olması gibi şartlar söz konusu ise nafakada süre sınırı olmayacak. Bu durumdaki kadınlar ömür boyu nafaka alabilecek. Ayrıca evliliği sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan ve bir daha o işine dönmesi mümkün olmayan kadınların nafakası da süresiz olacak.

Hiç nafaka ödemeyenlerin oranı yüzde 50

Kadın Dayanışma Vakfı’nın hazırlığı yoksulluk nafakası raporunda ise dikkat çeken veriler yer aldı. Mahkemeler tarafından en yüksek oranda kabul edilen nafaka türü yüzde 69.73 ile çocuklar için bağlanan iştirak nafakası olduğuna dikkat çekilen raporda; kadınların talep ettiği yoksulluk nafakası kabul oranının ise yüzde 48.83 olduğu belirtildi.


11 ilde nafaka talepli 140 boşanma davasını inceleyen vakfın raporuna göre, yoksulluk nafakası ortalaması ise 370 TL. Rapora göre, mahkeme kararına rağmen hiç nafaka ödemeyenlerin oranı ise yüzde 50.7.

Yoksulluk nafakası mı, işsizlik sigortası mı?