Lezzet tutkunları için Türkiye’nin gurme turları

Yemek için yollara dökülenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Gurme turları ya da lezzet turu adı altında özel turlar dahi düzenleniyor. İşte Türkiye’de bu konuda en çok tercih edilen şehirler…

Lezzet tutkunları için Türkiye nin gurme turları lezzet turu
Lezzet tutkunları için Türkiye’nin gurme turları

Gaziantep

Gaziantep’e sabah erken uçağıyla gidip akşam dönen, günübirlik yemek için gidenlerin sayısı oldukça fazla. Şehirde kebaptan lahmacuna, baklavadan çorba çeşitlerine kadar çok lezzetli yemekler var. Organik baharat, salça alışverişi yapmak isteyenler de Bakırcılar Çarşısı’nı tercih ediyor. Gaziantep, lezzet tutkunları için ilk sırada yer alıyor. Üstelik sonbaharda uçak bileti fiyatları da uygun.

Adana

Kebap festivalinin bile düzenlendiği Adana’da tatmanız gereken muhteşem lezzetler var. Kebap, şırdan dolması, şalgam, bici bici tatlısı, cezerye ve daha birçok lezzeti yerinden tatmak isteyenler 1-2 günlük Adana turu yapıyor. Bunların dışında ülkemizde Bursa, Konya, Bolu, İzmir gibi şehirler için de gurme turları düzenleniyor.


Hatay: Mezeleri, Tepsi kebabı, kaytaz böreği, künefe

hatay tepsi kebabı
Hatay tepsi kebabı

Mutfağıyla ünlü bir başka şehrimiz de Hatay. Tarihi dokusu ve gezilecek yerleriyle kısa süreli keşif gezisi yapmak isteyenler için bu şehir şahane bir seçenek. Medeniyetler şehri Hatay’da tepsi kebabı, kaytaz böreği, künefe, firik pilavı, kömbe gibi lezzetler mutlaka tadılmalı. Tarihi cami ve kiliseleri, mozaik müzesi ve Arsuz görülmesi gereken yerler arasında.

Kars: Kaz eti ve meşhur Kars kaşarı

kars turları gezi seyahat tatil
Kars turları

Son yıllarda özellikle Doğu Ekspresi tren yolculuğu ile adından çokça söz ettiren Kars mutfağıyla da dikkat çekiyor. Tabi ki en çok karşımıza çıkan iki lezzet: Kars kaşarı ve kaz eti. Kars’ta Türkiye’nin en lezzetli kaşarlarını yiyebilirsiniz. Süt ürünleri, özellikle de kaşar peynirinin birçok çeşidi hem lezzetli hem de ucuz. Kaz etiyle yapılan yöresel yemekleri oldukça ünlü. Ani Harabeleri, Çıldır Gölü, Kars Kalesi gibi yerler ise mutlaka görülmesi gereken gezilecek yerler arasında.


Edirne: Tava ciğeri, peynir tatlısı, Kavala kurabiyesi

Hafta sonu turlarının son yıllardaki popüler şehri Edirne’ye sadece ciğer yemek için bile gidenler var. Edirne’de ciğerin yanı sıra köfte, peynir tatlısı, kavala kurabiyesi ve badem ezmesi de yenir. Edirne otobüsle İstanbul’a 2-3 saat uzaklıkta.

edirne tava ciğeri
Edirne tava ciğeri – Türkiye’nin gurme turları

Mardin

Mutfağıyla ünlü bir başka şehrimiz de Mardin. Kaburga dolması, soğanlı Mardin kebabı, kiliçe, içli köfte, cevizli börek, kuru patlıcan dolması ve daha birçok lezzetli yemekler yiyebileceğiniz Mardin’de, kahvenizi mutlaka şahane manzaraları olan taş konaklarda için.

Mardin gurme turları
Mardin gurme turları – Liste enuygun.com tarafından hazırlandı.

İstanbul: Her yöremizden lezzetler


Aslında yurdumuza özgü tüm yemekleri bulup en lezzetlilerini yiyebileceğiniz şehir İstanbul. İstanbul’da her yöresel mutfağa ait yemekler yapan lokantalar var. Boğaz hattında balıkçılar, Siirt ve yöresi için Fatih Kadınlar Pazarı, Aksaray’daki kebapçılar ve daha birçok yer. Ancak ille de İstanbul’a özgü lezzetler ararsanız Vefa’da boza, Kanlıca’da yoğurt, Bebek ya da Sirkeci’de badem ezmesi ya da birbirinden lezzetli lokumlardan tadabilirsiniz.

Gurmeleri yollara düşüren, lezzet düşkünlerinin sevdiği ülkeler listesi