Savcıdan akıl almaz sözler: Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?

Ankara’da cinsel saldırıya uğradığını iddia eden veteriner hekime “Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?” diyen savcıya tepkiler büyüyor… 30 avukat, kadın savcıyı Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet etti.

Savcıdan akıl almaz sözler: Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?

Kadın savcıdan akıl almaz sözler: “Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?”

Ankara’da veteriner hekim Ç.B., kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiği emekli öğretim üyesi hakkında şikayetçi oldu. Bilgili hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından dava açıldı.


Ç.B. davanın ilk duruşmasında şunları söyledi:

“İfade verirken o kadar zorlandım ki.. Polis memurları psikolojik şiddet uyguladı. Sanığı savundular, beni dinlemediler bile. Eksiklikleri hatırladıkça savcılığa başvurdum. Savcı hanım ‘Ben burada oturuyorum. Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun? Görüntülerde de sen Hasan Bilgili’nin koluna girmiş gibisin’ dedi.”

30 avukat İzmir’de bir araya geldi

Veteriner hekimin bu iddiası üzerine yaklaşık 30 kadın avukat, bugün İzmir’deki Bayraklı Adliyesi önünde bir araya geldi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, savcıyı, Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet etti.


Grup adına açıklama yapan Leyla Çelik, aynı savcının, tutuklu sanık hakkında 22 Mayıs 2019 günü re’sen tahliye kararı verdiğini belirterek; “Biz kadın hukukçular için bir cumhuriyet savcısının yasadan kaynaklanan görevlerini hiçe sayarak mağduru bu denli aşağılayan bir tutum içerisine girmiş olması, kabul edilebilir değil” dedi. (DHA)

Anaokullarında din eğitimi kalıcı hale geliyor: Çocuklar olumsuz etkileniyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.