Savcıdan akıl almaz sözler: Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?

Ankara’da cinsel saldırıya uğradığını iddia eden veteriner hekime “Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?” diyen savcıya tepkiler büyüyor… 30 avukat, kadın savcıyı Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet etti.

Savcıdan akıl almaz sözler: Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?

Kadın savcıdan akıl almaz sözler: “Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?”

Ankara’da veteriner hekim Ç.B., kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiği emekli öğretim üyesi hakkında şikayetçi oldu. Bilgili hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından dava açıldı.


Ç.B. davanın ilk duruşmasında şunları söyledi:

“İfade verirken o kadar zorlandım ki.. Polis memurları psikolojik şiddet uyguladı. Sanığı savundular, beni dinlemediler bile. Eksiklikleri hatırladıkça savcılığa başvurdum. Savcı hanım ‘Ben burada oturuyorum. Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun? Görüntülerde de sen Hasan Bilgili’nin koluna girmiş gibisin’ dedi.”

30 avukat İzmir’de bir araya geldi

Veteriner hekimin bu iddiası üzerine yaklaşık 30 kadın avukat, bugün İzmir’deki Bayraklı Adliyesi önünde bir araya geldi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, savcıyı, Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet etti.


Grup adına açıklama yapan Leyla Çelik, aynı savcının, tutuklu sanık hakkında 22 Mayıs 2019 günü re’sen tahliye kararı verdiğini belirterek; “Biz kadın hukukçular için bir cumhuriyet savcısının yasadan kaynaklanan görevlerini hiçe sayarak mağduru bu denli aşağılayan bir tutum içerisine girmiş olması, kabul edilebilir değil” dedi. (DHA)

Anaokullarında din eğitimi kalıcı hale geliyor: Çocuklar olumsuz etkileniyor