Bekçilere üst arama, kimlik kontrolü, silah ve zor kullanma yetkisi

Bekçilere kimlik sorma, üst arama, silah ve zor kullanma gibi geniş yetkiler tanıyan yasa Meclis komisyonundan geçti. Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, “Özel yaşama müdahale getirecek yetkiler zincirinin başlangıç halkası” dedi.

Bekçilere üst arama, silah ve zor kullanma yetkisi Meclis komisyonundan geçti

Bekçilere üst arama, kimlik sorma, silah ve zor kullanma yetkileri Meclis komisyonundan geçti.

Alternatif bir polis gücü mü oluşturuluyor?

AKP, daha önce mahkeme kararı ile kimlik soramayacakları tespit edilen bekçiler için yeni bir Kanun Teklifi hazırladı. Teklifle, kimlik sorma yetkisinin yanı sıra kişi ve araç durdurarak arama yapma, silah kullanma ve sorgu yetkisi de veriliyor.


Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, “Alternatif kolluk gücü oluşturuluyor. Anayasa’nın çok sayıda maddesine aykırı bir durum” dedi.

AKP, mahalle bekçilerinin görev ve yetki alanlarını belirleyen yeni bir Kanun Teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklifle bekçilere, polis ekiplerine verilen yetkilerin birçoğunun verilmesi öngörülüyor.

18 maddeden oluşan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi ile çeşitli mahkeme kararlarıyla “kimlik soramayacakları” belirlenen bekçilere kimlik sorma yetkisi resmen verilmiş olacak. Kanun Teklifi’nin yasalaşması durumunda bekçiler aynı zamanda istedikleri kişileri ve araçları durdurup arama yapabilecek. Kişileri arama yaparken, “Kıyafetleri çıkarmadan arama yapma” şartı getirilecek.


Kanun Teklifi’nin kabul edilmesi durumunda bekçilere kişileri sorguya çekebilme ve silah kullanabilme yetkisi de verilecek. Bekçiler, polislerle aynı ödülleri alacak. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için yapılacak sınavlar için ise İçişleri Bakanlığı yetkili olacak. Bakanlığın belirlediği sınavları geçen ancak bekçilik görevini yapamayacak bir engele sahip olanlar ise “aday memur” olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ya da Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevlendirilebilecek.

bekçinin yetkileri

Yeni bir kolluk kuvveti

Düzenleme ile AKP’nin polis güçleri dışında yeni bir kolluk kuvveti oluşturacağını, bekçilerin yeni yetkileri ile kişilerin özel yaşamına müdahale edebileceğini ve “ahlak polisliği” yapacağını dile getiren CHP Milletvekili ve Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, “Muhalefet, en üst perdeden itiraz etmeli” dedi.

Polislerin yetkilerinin çok geniş olduğunu ve bunların kısıtlanması gerektiğini ancak yeni düzenleme ile bekçilerin de sakıncalara neden olabilecek yetkilere kavuşacağına dikkat çeken Kaboğlu, “Yeni bir özel kolluk kuvveti resmen doğuyor. Bu özel kolluk kuvveti, kişilerin özel yaşam alanlarına sızabilecek konum ve yetkilerle donatılıyor. Anayasa’nın çok sayıda maddesine aykırı bir düzenleme ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

“Özel yaşama müdahale getirecek yetkiler zincirinin başlangıç halkası”


Çarşı ve mahalle bekçilerinin özel yetkilerle donatılmasının yanı sıra seçim aşamasında da çeşitli sorunlar oluşacağını dile getiren Profesör Kaboğlu; “Böylesine geniş yetkilerle donatılan bir birimde görevlendirilecek kişilerin İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek olması kabul edilemez. Bu durum, özel kolluk kuvvetinin kullanılma amacı üzerinde ciddi şüpheler oluşturmaktadır. Bekçilere tanınan bu yetki, kişilerin özel yaşamına müdahaleyi getirecek yetkiler zincirin başlangıç halkasıdır. Meclis’te çok tartışılacak ve üzerinde durulacak bir düzenlemedir. Asla aceleye getirilmemesi gerekiyor. Komisyonda ve Genel Kurul’da uzun tartışmalar çıkacaktır” dedi.

Bekçi kimlik göstermeyen suçsuz vatandaşı yaka paça gözaltına aldı