Elazığ halkı Suriyelilerden şikayetçi: Bütün çadırları kaptılar!

Elazığ depreminin ardından bölgeye çadır ve erzak yardımı devam ederken bölgeden dikkat çeken haberler gelmeye başladı. Vatandaşlar bölgeye giden yardımların çoğunu Suriyelilerin aldığını, çadırların yüzde 50’sinde Suriyelilerin kaldığını belirtiyor.

Elazığ halkı Suriyelilerden şikayetçi: Fırsatçılar yağma yaptı!

Depremin vurduğu Elazığ’da son belirlemelere göre 41 vatandaşımız hayatını kaybederken, bölgeye gönderilen erzak ve çadırlar ise tartışmalara neden oldu.


YouTuber Ruhi Çenet, Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından bölgeye giderek yaşananları yerinde gördü.

Öyle ki gönderilen erzaklar, ‘tanık’ ayrımı yapıldığı iddia edilirken, bazı kişilerin ihtiyacından fazla yardım aldığı ifade edildi.

“Suriyeli kenti oluştu”

Öte yandan bölgede oluşturulan çadır kentlerde kalan Suriyelilerin çoğunlukta olmasının ise vatandaşlarda rahatsızlığa neden olduğu görüldü. Çadırların yüzde 50’sinden fazlasını Suriyelilerin ele geçirdiği ve çoğu Suriyelinin de depremzede olmadığı iddia edildi.

Konuya ilişkin konuşan bir vatandaş ise “Suriye kenti oluştu. Nereden geldiler ithal mi geldiler? Elazığ’daydılar da biz mi görmedik? Tamamen yardım eşyalarını alanlar Suriyeli. Mantar gibi her taraftan bittiler. Bakın burada iki üç sıra tamamen Suriyeli” ifadelerini kullandı.


Diğer yandan Anka Haber Ajansı (ANKA) da akşam saatlerinde çadırların olduğu Sürsürü Mahallesi bölgesinde vatandaşların dertlerini haberleştirdi.

Birçok vatandaş Elazığ halkı olmalarına rağmen çadır ve erzakların Suriyeliler tarafından alındığını; kendilerinin soğukta dışarıda kaldığını, kumanya veya battaniye hiçbir yardım yapılmadığını belirtiyorlar.

KRT TV – ANKA muhabiri dışarıda kalan ve hiçbir yardımın kendilerine ulaşmadığını belirten Elazığlı vatandaşların sorunlarını haber yaptı. Suriyelilerin bütün çadırları aldığını, birçok Elazığlı vatandaşın çadır alamadığını ve geceyi soğukta dışarıda geçirmek zorunda kaldığını belirtiyorlar.

Çadırlara Suriyeliler yerleşti!

Özellikle Twitter üzerinden yayınlanan videolarda konuşan Elazığ halkının isyanı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Depremden sonra kalacak yerleri olmayan, evleri tamamen yıkılan ya da büyük hasar gören binalara giremeyen kişiler için kurulan çadırlara Suriyelilerin akın ettiğini aktaran halk, yardımlardan da faydalanamadıklarını ve yardımlar dağıtılırken izdiham olduğunu söylediler.

Nargile keyfi yaptı!

deprem çadırında nargile keyfi yapan suriyeli


Sosyal medyada paylaşılan başka bir video ise büyük yankı uyandırdı. Suriyeli olduğu belirtilen bir kişinin kurulan çadırlardan birinde nargile keyfi yaptığı anlar kameralara yansıdı. Halk isyan ederken ve yardımlara ulaşamazken, buna bir çözüm bulunması gerektiğini kaydettiler.