Kraliçe Elizabeth geri adım attı: Meghan ve Harry’i destekliyoruz

Meghan Markle ve eşi Prens Harry’nin kraliyetten ayrılacaklarını duyurmalarının ardından Kraliçe Elizabeth’den beklenen açıklama geldi. Kraliçe Elizabeth yaptığı açıklamada, “Aylarca süren konuşmaların ve yeni tartışmaların ardından, torunum ve ailesi için ileriye dönük yapıcı ve destekleyici bir yol bulduğumuz için mutluyum” ifadelerini kullandı.

Kraliçe Elizabeth geri adım attı: Harry ve Meghan markle destekliyoruz

Kraliyet üyeliğinden çekilme kararı ile dünya gündemine oturan Meghan ve Harry cephesinde sevindirici gelişmeler yaşanıyor. En son Kanada’da görüntülenen çiftte en üst mertebeden destek geldi.

Ailemin her zaman sevilen üyeleri olacaklar

Kraliçe Elizabeth yaptığı açıklamada; “Aylarca süren konuşmaların ve yeni tartışmaların ardından, torunum ve ailesi için ileriye dönük yapıcı ve destekleyici bir yol bulduğumuz için mutluyum. Harry, Meghan ve Archie ailemin her zaman çok sevilen üyeleri olacak” ifadelerini kullandı.


Özel gündemle toplanmışlardı

Kraliyet ailesinin önde gelen üyeleri, Kraliçe’nin riyasetinde geçen hafta Norfolk’un Sandringham köyünde bir araya gelmişti. Kraliyet ailesinin böyle bir toplantıyı kamuoyuna duyurması, İngiliz basınında “bir ilk” şeklinde nitelendirilmişti.

Ben ve ailem destekliyoruz

Kraliçe II. Elizabeth toplantının ardından yaptığı açıklamada “Ben ve ailem, Harry ile Meghan’ın genç bir aile olarak yeni bir hayat kurma arzusunu tamamen destekliyoruz.” ifadelerine yer vermiş ancak çiftin dileklerinin yerine gelmesi için çözüm bulmanın zaman alacağını bildirmişti.

NE OLMUŞTU?

Harry ve Meghan çifti, önceki hafta sosyal medyada yaptıkları açıklamayla, kraliyet unvanlarını ve görevlerini bırakacaklarını; mali olarak bağımsız olmak istediklerini ve zamanlarının bir kısmını Kuzey Amerika’da bir kısmını da İngiltere’de geçireceklerini duyurmuştu.

Çift, geçen yıl haklarında yapılan haberler nedeniyle bazı İngiliz gazeteleriyle mahkemelik olmuştu. Harry, sosyal medyadan yaptığı açıklamada; basının kendilerine muamelesinin annesi Prenses Diana’ya yapılan muameleye benzediğini ileri sürmüştü.


Ayrıca geçtiğimiz ay Buckingham Sarayı’ndan Kraliçe II. Elizabeth’in tahtını birkaç ay sonra oğlu Galler Prensi Charles’a bırakma kararı aldığı haberleri sızmıştı. Saraydan yalanlama yapılmayan haberin gerçek olduğu anlaşılmıştı. Kraliçe’nin tahtı ne zaman bırakacağı bilinmiyor.

Tartışmalı gelin Meghan Markle

Prens Harry ve Meghan Markle, 2018’de başkent Londra’nın batısındaki Windsor Kalesi’nin tarihi ibadethanesi St. George Chapel’da görkemli bir törenle evlenmişti. Kraliçe, torunu Harry’e Sussex Düklüğünü vermiş, böylece Meghan da Sussex Düşesliğine gelmişti.

meghan markle kraliçe elizabeth

Kraliyet ailesine dahil olmadan önce oyunculuk kariyeri bulunan, ABD vatandaşı olan ve ailesinin kökleri Afrika’ya dayanan Markle, İngiliz monarşisi için ilk niteliğinde pek çok özelliği bir arada taşımasıyla tartışma konusu olmuştu. Veliaht Prens Charles ile Prenses Diana’nın ikinci çocuğu Harry, tahtın 6’ncı sıradaki varisi konumunda bulunuyordu.

Prens Harry’nin annesi Diana, İngiliz bulvar basınının sürekli takibi altında geçirdiği hayatını, 31 Ağustos 1997’de Paris’te 36 yaşındayken paparazzilerin takibi sırasında bir tünelde geçirdiği trafik kazasında kaybetmişti.

Britanya Kraliyeti’ndeki taht sırası şöyle:


Hükümdar: Kraliçe II. Elizabeth – Birleşik Krallık devletin başı

  1. veliaht: Prens Charles – Galler Prensi
  2. veliaht: Prens William – Cambridge Dükü (Charles ve Diana’nın ilk çocuğu)
  3. veliaht: Prens George Alexander Louis (William ve Kate’in ilk çocuğu)
  4. veliaht: Prenses Charlotte Elizabeth Diana (William ve Kate’in 2. çocuğu)
  5. veliaht: Prens Louis Arthur Charles (William ve Kate’in 3. çocuğu)
  6. veliaht: Prens Harry – Sussex Dükü (Charles ve Diana’nın 2. çocuğu)
  7. veliaht: Archie Harrison Mountbatten-Windsor (Harry’nin ilk çocuğu)
  8. veliaht: Prens Andrew – York Dükü (Kraliçe Elizabeth’in 3. çocuğu)
  9. veliaht: Prenses Beatrice (Andrew’in ilk çocuğu)
  10. veliaht: Prenses Eugenie (Andrew’in son çocuğu)

Megxit: Prens Harry ve Meghan Markle şimdi ne yapacak?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.