Netflix imzalı Rise of Empires: Ottoman dizisi fragmanı yayınlandı

İstanbul’un fethini atlatan Netflix Osmanlı belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman ilk fragmanı yayınlandı. Dizi 24 Ocak’ta Netflix’te yayında olacak.

Netflix imzalı Rise of Empires: Ottoman dizisi fragmanı yayınlandı

Netflix 2020 yılını heyecan verici bir belgesel dizi ile açıyor: Rise of Empires: Ottoman.

Dizi, tarihe damga vuran padişahlardan Fatih Sultan Mehmet’i odak noktasına oturturken, İstanbul’un fethini de izleyicilerle paylaşacak. Kurgusal ve belgesel unsurları harmanlayan bu dizinin ilk fragmanı ise nihayet izleyicilerle paylaşıldı.


Belgesel dizinin olayların canlandırıldığı kısmında yer alan oyuncular arasında Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Damla Sönmez gibi isimler bulunuyor.

Tüm dünyaya hitap edebilmek için İngilizce

Ancak beklenilenin aksine dizinin orijinal dili Türkçe değil İngilizce. Bunun sebebinin global izleyici kitlesine de hitap edebilmek olduğu düşünülüyor.

Netflix belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman 24 Ocak’ta Orijinal dili İngilizce olsa da elbette dizide Türkçe altyazı bulunuyor. Bunun yanı sıra diziyi Türkçe dublajlı izlemek de mümkün. Dizinin Türkçe dublajındaki anlatımı Halit Ergenç tarafından yapılıyor.

Celal Şengör danışman

Belgesel dizinin senaryosu kaleme alınırken Prof. Dr. Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan‘ın danışmanlık yaptığını da belirtmekte fayda var. Zaten fragmanda olayların açıklandığı belgesel kısımlarında Celal Şengör’ü görmek de mümkün.

Fragmanı izle:

6 bölümlük mini belgesel dizi

Yapım toplamda 6 bölümden oluşuyor. Dizinin yapımcılığını Karga Seven ile birlikte STX Entertainment’ın üstlendiğini de belirtelim. Dizinin resmi Netflix sayfasında yer alan özeti ise şu şekilde:

“Osmanlı Sultanı II. Mehmet, Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’i fethetmek üzere destansı bir sefere çıkar ve tarihin akışını yüzyıllar boyunca değiştirir.”


Dizinin yayınlandıktan sonra alacağı ilk tepkiler merak ediliyor. Belgesel dizi 24 Ocak‘ta Netflix aboneleriyle buluşacak.

Atiye dizisi: Göbeklitepe’den gizemli bir yolculuk