Fayların hepsi bir anda kırılırsa 7,5 üzerinde deprem olacak!

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: 174 kilometre bir uçtan Şarköy’e kadar kırılmamış bir fay var. Bu fay her an kırılmayı bekliyor. Hepsi birden kırılırsa 7.5’in üzerinde bir deprem olacak. En büyük yanılgı, deprem olduğu zaman ‘Kırmızı tulumlu adamlar gelecek anında bizi kurtaracak.’ İstanbul’da bir deprem olduğu zaman, bu kırmızı tulumlu adamlar, polisler, itfaiye, ambulans hepsi afetzede olacak.

mikdat kadıoğlu Fayların hepsi bir anda kırılırsa 7,5 üzerinde deprem olacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünde Doç. Dr. Emre Özşahin koordinatörlüğündeki ‘Afet affetmez’ isimli konferansa katıldı.

Deprem sizi eşofmanla mı yakalayacak

Prof. Dr. Kadıoğlu konferanstaki konuşmasında, şunları söyledi:


• Deprem anında insanlar travma geçirdiği için ne yapacağını bilemiyor. O yüzden insanlar donup kalıyor. İnsanların yarısı da şuursuzca kaçışmaya başlıyor. Şimdi gel burada tatbikat yapalım desem kaç kişi yapar. İşte problem bu tatbikatta.

‘Ay hocam mini etek giyiyorum burada yatamam.’ Öbürü takım elbise ile gelmiş o da yatmıyor. E sizi deprem eşofmanla mı yakalayacak. Tatbikat yapıyorlar. Rahat olun bu bir tatbikat işinize bakın diyorlar. Böyle tatbikat mı olur?

Bu fay her an kırılmayı bekliyor!

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

Marmara Denizinin içinde bir fay yattığını da ifade eden İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, şöyle konuştu:

• Yaklaşık 174 kilometre bir uçtan Şarköy’e kadar kırılmamış bir fay var.

• Böyle burada aslanlar gibi yatıyor. Bir parçası 1776’da kırılmış. Diğer bir parçası 1509’da kırılmış. Biri 1902’de bir diğeri 1999’da kırılmış. Bu fay her an kırılmayı bekliyor.

• Bu fay için 4 tane senaryo var. Bu fay nasıl kırılacak. Küçük bir parçası mı kırılacak şurası mı, burası mı yoksa hepsi birden mi kırılacak. Bu fay birden kırılırsa 7.5’in üzerinde bir deprem olacak. Bunun bir ucu da size dokunuyor.


• Aslında var ya İstanbul’da şanslıyız. İstanbul’da fay denizden geçiyor. Bu bir şans.

• Bu eskiden olduğu zaman Mısır’dan bile duyulmuş 1509 depremi. Yani bu Almanya’dan bile duyulacak diye bekleniyor.

• Afet yönetiminde biz pek fayla kafa yormayız. Afet yönetiminde en kötü senaryo nedir? En kötü senaryo alınır ve ona göre hazırlık yapılır.

Bu bir illüzyon!

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu açıklamasının devamında, şöyle konuştu:

• Şimdi en büyük yanılgı, deprem olduğu zaman ‘Kırmızı tulumlu adamlar gelecek anında bizi kurtaracak.’ İstanbul’da bir deprem olduğu zaman, bu kırmızı tulumlu adamlar, polisler, itfaiye, ambulans hepsi afetzede olacak.

• Bunların yakınları da afetzede olacak. Yani böyle olmayacak. Bu bir illüzyon.


• Şimdi arkadaşlar bir gerçek risk var. Birde bizim algıladığımız risk var. Aradaki fark çok önemli bizim o farklı küçültmemiz lazım. (İHA)

Marmara’da kilitli fay uyanıyor: Büyük depremi öne alan bir süreç!