Corona salgını: 9 Avrupa ülkesine uçuşlar ve tüm giriş çıkışlar durduruldu!

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “14 Mart saat 08.00 itibariyle Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan Türkiye’ye yolcu girişleri tüm hudut kapılarından durduruldu. Türkiye’den de bu ülkelere seyahatler geçici olarak durduruldu” ifadeleri kullanıldı.

Corona salgını: avrupa hangi ülkelere uçuşlar ve tüm giriş çıkışlar durduruldu!
Corona salgını: 9 Avrupa ülkesine uçuşlar ve tüm giriş çıkışlar durduruldu!

Corona salgını: Bu ülkelere uçuşlar ve tüm giriş çıkışlar durduruldu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Corona virüsü Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Uçuşlarda kısıtlamalara gidileceğini ifade eden Turhan, “Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan uçak seferleri 17 Nisan’a kadar durdurulacak. Süreç, Sağlık Bakanlığı kararıyla erkene çekilebilecek.” dedi.


14 Mart saat 08:00 itibariyle başlıyor!

Turhan’ın duyurduğu bu kararın ardından bir açıklama da İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Açıklamada, “Yarın saat 08.00’den itibaren Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan Türkiye’ye yolcu girişleri tüm hudut kapılarından durduruldu. Türkiye’den de bu ülkelere seyahatler geçici olarak durduruldu” ifadelerine yer verildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan corona virüsü nedeniyle okulların tatil edilmesinin duyurulmasıyla birlikte otogarlarda yolcu yoğunluğunun yaşanmaya başlandığına dikkat çekerek, “İnsanlarımızın mağdur olmaması için D2 ve B2 belge sahipli araçlarında sefer yapmalarına izin verdik. Böylece de yoğunluğu ortadan kaldırmış olacağız” dedi.

17 Nisan’a kadar uçuşlar durduruldu

9 ülkeye daha uçuşların durdurulduğunu ifade eden Turhan sözlerini şöyle sürdürdü;


• Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan seferler yarın sabah saat 08.00 itibariyle 17 Nisan tarihine kadar durdurulacaktır. Bu tarih Sağlık Bakanlığı’nın kararı ile ileriye veya geriye alınabilir.

• Bilim Kurulu’nun önerisi Sağlık Bakanlığı’nın kararları doğrultusunda uçak içi anonslar ile yolcu sağlık tanıtım kartlarının doldurulması dahil olmak üzere uyarıcı ve önleyici tedbirleri alıyoruz.

• Ankara-İstanbul, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hatlarında 13-14-15 Mart tarihlerinde ilave seferler koyduk.


• Ana hat ve bölgesel trenlerde ilave vagonlar koyuyoruz. Böylece YHT hatları ve bölgesel trenlerde 14 bin 350 ilave yolcu kapasitesi oluşturduk. (DHA – İHA)

Corona virüsü testi yapılan 25 hastane: Sağlık Bakanlığı açıkladı!