Corona virüsü kolonya, etil alkol satışlarını patlattı; maske stokları tükendi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de corona virüsü görüldüğünü açıklamasının ardından kolonya ve etil alkol satışında artış yaşandı. Maske stokları tükendi!

Corona virüsü kolonya ve etil alkol satışlarını patlattı; maske stokları tükendi!

Corona virüsü kolonya ve etil alkol satışlarını patlattı; maske stokları tükendi!

Eminönü’nde çalışan esnaflar, sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşların gelmeye başladığını ve telefon üzerinden sipariş verdiklerini anlattı. Ali Söylemez isimli bir esnaf, geçen yıla göre etil alkol ile kolonyaya yüzde 50 zam geldiğini söyledi.


Çin’in Wuhan Kenti’nden başlayarak tüm dünyaya yayılan corona virüsü Türkiye’ye ulaştı. Virüsün Avrupa’dan gelen bir hastada tespit edildiği açıklanırken, İstanbullular sabahın erken saatlerinden itibaren Eminönü ve Mahmutpaşa’ya giderek kolonya almaya başladı.

Geçen yıla göre yüzde 50 arttı!

Yalova’da üretim yaparak Eminönü piyasasına kolonya satan Serhat Paksoy, satışlarının geçen yıla göre yüzde 50 yükseldiğini belirterek; “Sabahtan beri telefonlarımız susmuyor, sürekli kolonya ve etil alkol siparişleri alıyoruz. En çok İstanbul’dan arıyorlar” dedi.

Limon kolonyası pahalı

Etil alkolün şu anda litresi 39,90 TL’den satılıyor. Firmalar, virüsten sonra kampanya için bu fiyata kargoyu da dahil ettiklerini belirtirken kolonya olarak en çok limon kolonyası satılıyor. Limon kolonyasının litresi 55 liradan başlıyor.

Mandalina kolonyası ucuz

Uygun fiyata sterilize olmak isteyen vatandaşlar için en uygun fiyatlı mandalina, yasemin ve lavanta kolonyaları bulunuyor. Bu kolonyaların perakende satış fiyatı, 400 ml 13,90 lira iken limon kolonyasının 400 ml 27,50 liradan satılıyor.

“Corona virüsü dolayısıyla işlerimiz açıldı”

Sözcü’ye konuşan Ali Söylemez isimli bir esnaf, geçen yıla göre etil alkol ile kolonyaya yüzde 50 zam geldiğini belirterek, “Kolonya satışlarımız eskiden yaz mevsiminde ve bayramlarda artardı şimdi son aylarda virüsten dolayı işlerimiz açıldı. Buradaki esnafa da mal satıyorduk ancak onu kestik sadece siparişlere yetişmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


Limon kolonyasına talep arttı

Öte yandan İHA’da yer alan habere göre Yalova’da kolonya satışı yapan bir işletmenin sahibi olan Leyla Dilsizoğlu, “Keşke gelmeseydi, ama maalesef geldi. Bu da beraberinde limon kolonyasına olan rağbeti arttırdı. Dezenfektan da tercih edenler var, ama vatandaşlar ağırlıklı olarak 70 ve 80 derece limon kolonyasına yöneliyorlar. Unutulmamalı ki öncelikle ellerimizi yıkayacağız, sonra kolonya kullanacağız” dedi.

Maske stokları tükendi!

Bursa İnegöl’de 5 adet medikal ürünler satan firma var. O firmalarda şu anda bu iki ürün tamamen tükenmiş durumda.

Medikal firmasında çalışan Zeynep Bayoğlu; “Şu anda maske satışlarımız durdu. Gelen vatandaşlarımız boş dönüyor. Maske fiyatlarında büyük bir artış olduğu için elimizde stok yok.” ifadelerini kullandı.

“Temin ettiğimiz yerlerde ve depolarda da yok. Bundan dolayı gelen vatandaşlarımıza veremiyoruz. Vatandaşlar maskelerin dışında dezenfektan ürünlere rağbet gösteriyor. Hem kiloluk, hem de ufak sprey tarzı olanları alıyorlar, fakat dediğimiz gibi bu ürünler tükendiği için ve piyasa olmadığında dolayı veremiyoruz.

Gelenlere ellerini dezenfekte etmeleri için kolonya tavsiye ediyoruz. Fiyat çok artı, artık aldığımız fiyatlardan tekrar alma imkanımız yok. Burada vatandaşımız mağdur oluyor, aynı zamanda bizler de temin edemediğimiz için üzgünüz.


Bunları yetkililerin duymasını istiyoruz, üzülüyoruz. Bu duruma gelmek istemezdik, lakin corona virüsü herkesi çok etkiledi. Vatandaşlarımıza toplu taşıma araçları ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.”

Şirketlerden corona virüsü önlemleri: Çalışan masalarına dezenfektan


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.