Türkiye’de OHAL ve sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi?

Son günlerde hemen hemen herkesin aklındaki sorulardan biri “Türkiye’de OHAL ve sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi?” Açıklama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi.

Türkiye de OHAL ve sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi?

Türkiye’de OHAL ve sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, seyahat kısıtlaması getirileceği söylentileri gerçeği yansıtmıyor” dedi.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, seyahat kısıtlaması getirileceği söylentileri gerçeği yansıtmıyor. Cumhurbaşkanımız liderliğindeki bu mücadelede vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliğinin yanında özgürlüklerini de koruma sorumluluğumuz var” dedi.

Fahrettin Altun, dün de Twitter’dan yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Mart Çarşamba günü kritik toplantı sonrası açıklama yapacağını şöyle duyurdu:

Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan Çarşamba günü yeni tip Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde kapsamlı bir eşgüdüm toplantısına başkanlık edecek ve toplantının hemen akabinde millet-devlet birlikteliğiyle atmamız gereken adımlarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceklerdir.”

Bugüne kadar alınan corona virüsü tedbir kararları:

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Coronavirüs Tedbirleri” konulu iki genelge gönderdi.

• İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ilk genelge ile pavyon, diskotek, bar ve gece kulüpleri 16 Mart 2020 saat 10:00’dan itibaren geçici olarak kapatılmasına karar verildi.


• İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ek genelge ile 17 Mart saat 24.00 itibariyle; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmasına karar verildi.

20 ülkeye uçuş yasağı

Hastalığın ilk ortaya çıktığı dönemde ÇinİranIrakİtalya ve Güney Kore‘yle uçuş durdurulmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlı Bakan Turhan 13 Mart’ta yaptığı açıklamada; AlmanyaFransaİspanyaNorveçDanimarkaBelçikaAvusturyaİsveç ve Hollanda‘ya uçuş yasağı getirildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı 17 Mart itibariyle MısırİngiltereİsviçreSuudi Arabistan, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri‘ne uçuş yasağı getirildiğini açıkladı. Böylece uçuş yasağı getirilen ülkeler sayısı toplam 20’ye ulaştı.

Diyanet, camiler ve mescitlerde namazı durdurdu

Diyanet, corona virüsü salgını nedeniyle camiler ve mescitlerde cemaatle namazı durdurdu, camiler açık kalacak. Açıklamayı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptı.

• Camide cemaatle namaz kılma virüsü yayabilme riskini arttırmaktadır. Yeni tip corona virüsü camide cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verildi. Camilerin açık bulunmasına karar verilmiştir.

İBB’den corona virüsü tedbirleri


• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, corona virüsü tedbirleri kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Şehir Tiyatroları, İSMEK ve İBB’ye bağlı müzelerdeki etkinliklerin ve ziyaretlerin ay sonuna kadar durdurulduğunu açıkladı. İmamoğlu, Nisan ayı başında yapılacak değerlendirmelerin ardından etkinliklere devam edilip, edilmeyeceğine karar verileceğini açıkladı.

Tayvan Sağlık Bakanı: Türkiye’den dönen 15 vatandaşımızın 9’unda corona tespit edildi