Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Corona ölüm oranı yüzde 1,58 değil, yüzde 7!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Sağlık Bakanlığı hesaplama hatası yapıyor. Corona ölüm oranı, Bakanın açıkladığı gibi 1,58 değil, yüzde 7’ler civarında.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Corona ölüm oranı yüzde 1,58 değil, yüzde 7 civarında

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Corona ölüm oranı yüzde 1,58 değil, yüzde 7’ler civarında!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vatandaşlara dışarı çıkmama çağrısını yenileyerek, “Corona ölüm oranı, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil. Ölüm oranımız yüzde 7 civarında. Bir süre artan test sayısına rağmen vaka sayısı durduğu zaman o zaman bu iş durdu diyebileceğiz. Şu anda biz işin daha başındayız. Biz 30 bin test yaptığımızda daha çok vaka ile karşılaşacağız” dedi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 501’e, toplam vaka sayısının ise 23 bin 934’e yükseldiğini açıkladı. Son 24 saatte 76 kişi hayatını kaybetti.


“Grafikteki hızlı artış bizi korkutmalı!”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz: Grafikte ki artış bizi korkutmalı. Tedbirlere daha çok uymalıyız. Herkesin kendini potansiyel taşıyıcı görerek ona göre davranması lazım. Bizim bu gördüğünüz sayılar 1 hafta ki öncenin sayıları. 1 hafta önce insanlar hep dışardaydı, balık tutuyordu. Biz onun sonuçlarını şimdi görüyoruz.

“Corona ölüm oranı yüzde 7 civarında”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Ölüm oranımız, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil. Ölüm oranımız yüzde 7 civarında. Biz bilim adamları olarak şunu istiyoruz. İnsanlar dışarıya çıkmasın. O denendi olmadı, bu denendi olmadı. Geriye bir şey kaldı. Adını ne koyarsanız koysun, devletin onu yapmasın. Bir süre artan test sayısına rağmen vaka sayısı durduğu zaman o zaman bu iş durdu diyebileceğiz. Şu anda biz işin daha başındayız. Biz 30 bin test yaptığımızda daha çok vaka ile karşılaşacağız. Ne kadar çok test yaparsanız, o kadar çok vaka ile karşılaşırsınız. Test sayımız arttıkça bizim ölüm oranımız düşecek. Şu anda ki ölüm oranları yanıltıcı olabilir.

“3 hafta içinde çözemezsek ipin ucunu kaçırırız”


Kalp ve Damar Cerrahisi Uzm. Prof. Dr. Melih Us: Bu hastalığın ölüm oranı çok yüksek. Bunu korkutmak için söylemiyorum ciddiye alın diye söylüyorum. Bakın biz bu işi 3 hafta içinde çözemezsek ipin ucunu kaçırırız. Ölümün oranı olmaz. Ailenizden biri öldüğünde bunu o zaman çok iyi anlarsınız.

Covid-19 aşısı yakında insanların hizmetine sunulur mu?