CHP’li Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında Fahrettin Altun soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un şikâyeti üzerine, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında soruşturma başlattı.

CHP li Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında Fahrettin Altun soruşturması

CHP’li Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında Fahrettin Altun soruşturması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un avukatı Sezgin Tunç aracılığıyla yaptığı suç duyurusunda, hukuka uygun olarak gerçekleştirilen bir kiralama sürecinin Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından siyasi ve rövanşist amaçlarla çarpıtıldığı ve gerçek dışı iddialarla müvekkilin onur, şeref ve saygınlığını rencide eden isnatlarda bulunulduğu belirtilmişti.


“Kişilik hakları ihlal edildi”

Suç duyurusunda, aleni hakaret ve iftiralar nedeniyle Fahrettin Altun’un kişilik haklarının ihlal edildiği, bu ihlaller nedeniyle durumun tahammül edilemez boyutlara ulaştığı belirtilerek, “Bu nedenle kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret, iftira ve resen tespit edilecek diğer suçlardan dolayı şüphelinin cezalandırılmasını talep etme zarureti hâsıl olmuştur.” ifadelerine yer verilmişti.

Başsavcılık: Hakaret ve iftira suçlarından soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’dan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun vekillerinin 06.05.2020 havale tarihli şikayet dilekçeleri kapsamında, Cumhuriyet Gazetesinin 14 Nisan 2020 tarihli nüshasında yayımlanan “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haberi müteakip , 27. dönem milletvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından sosyal medya hesaplarında ve bir kısım basın ve yayın organlarında yer alan açıklama ve paylaşımları nedeniyle adı geçen milletvekilleri hakkında hakaret ve iftira suçlarından soruşturmaya başlanmış olup, soruşturma işlemleri devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri kullanıldı.


CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Bu devlet ne hale gelmiş, insanın içi acıyor! 

Gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine CHP Sözcüsü Faik Öztrak şu açıklamayı yaptı:

— Gerçekten açılan bu soruşturmaları anlamakta güçlük çekiyorum. Söz konusu olan üst düzey bir devlet memurunun Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait bir araziyi kiralaması hususudur. Tabi ki bununla ilgili milletimiz adına grup başkanvekillerimiz her türlü soruyu soracak ve bununla ilgili tüm yayınları takip edeceklerdir.


— İletişim Başkanlığı görevini yürüteceksiniz ama sizinle ilgili yayın yapıldığı zaman basına yapmadığınız baskı kalmayacak. Onunla da yetinmeyeceksiniz CHP’nin TBMM’deki grup başkanvekillerine soruşturma açtırmaya kalkacaksınız. Gerçekten bu devlet ne hale gelmiş, insanın içi acıyor! Buradan hiçbir şey çıkmaz ama yapılan gerçekten iktidarın Saray hükümetinin hesap vermekten ne kadar uzak olduğunu bir defa daha açık ve seçik ortaya koymuştur.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı istifa etti