İngiliz Cinsel Sağlık Vakfı’ndan Covid-19 önerisi: İlişkiye girerken maske kullanın, öpüşmeyin!

Dünya genelinde Covid-19’un yayılmasını önlemek için sosyal mesafe, maske ve karantina gibi tedbirler uygulanırken; çiftlerin cinsel ilişkiye girerken salgından nasıl korunacağı konusunda da uzmanların tavsiyeleri var.

covid cinsel ilişki

İngiliz Cinsel Sağlık Vakfı’ndan Covid-19 önerisi: İlişkiye girerken maske kullanın, öpüşmeyin!

İngiliz Cinsel Sağlık Vakfı – The Terrence Higgins Trust (THT), tarafından yapılan araştırma sonrası bu Covid-19 ve cinsel ilişki konusunda bir rehber yayımladı.


Covid-19 salgınında güvenli cinsel ilişki nasıl yapılır?

Vakıf, yayılımı halen kontrol altına alınamayan salgın sürecinde cinsel ilişkiye gireceklere önerilerini şöyle sıralıyor:

• Birden fazla kişiyle ilişkiye girmeyin.

Maske takın.

• İlişkiye girmeden önce ve sonra 20 saniye ellerinizi yıkayın.

• Öpüşmekten kaçının.

• Yüz yüze bakmayacağınız pozisyonları tercih edin.

Kurumun araştırmasına göre, pandeminin zirve yaptığı mart ayından beri sosyal mesafe kuralları uygulanan İngiltere’de ‘partner arayışı dibe vurdu’. Araştırmada görüşülen kişilerin yüzde 84’ü bu dönemde bir ilişkiye girmekten kaçındı.

Dr Michael Brady: En iyi partner, evinizi paylaştığınız eşiniz, birlikte yaşadığınız kişi ve kendiniz

Karantina önlemlerinin hafifletilmesiyle birlikte insanların daha fazla cinsel ilişkiden uzak durmasının gerçekçi olmayacağını savunan THT Medikal Direktörü Dr Michael Brady, güvenli ve basit yöntemlerle virus kapma riskinin asgariye indirebileceği görüşünde. AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı araştırmalar yapan vakfın Covid-19 için hazırladığı rehberde ‘en iyi partner, evinizi paylaştığınız eşiniz, birlikte yaşadığınız kişi ve kendiniz’ deniyor.


THT, aynı kişiyle düzenli ilişki sürdürmek yerine birden fazla kişiyle cinsel ilişki kuranlar için riskin daha fazla olduğunun altını çiziyor. (Kaynak: EuroNews)

Putin: İlk koronavirüs aşısı Rusya tarafından tescillendi