Maske takmayan kadına sert polis müdahalesi: Görevden uzaklaştırıldılar

İstanbul Kadıköy’de maske takmayan bir kadına sert müdahalede bulunarak yaka paça gözaltına alan 2 polis memuru görevden uzaklaştırıldı.

Maske takmayan

Maske takmayan kadına sert polis müdahalesi (video aşağıda)

İstanbul Kadıköy’de dün yapılan koronavirüs denetimlerinde maskesi olmayan bir kadına polis müdahale etti. Ceza kesilmek istenen kadın ve polis arasında gerginlik çıktı. Maske takmayan kadın gözaltına alındı.


Kadının gözaltına alınışı sırasında yaşananları yansıtan görüntüler sosyal medyadan paylaşıldı. Polisin kadını gözaltına alma şekli tepki çekti.

İstanbul Valiliği’nden açıklama: Görevden uzaklaştırıldılar

Olayla ilgili açıklama yapan İstanbul Valiliği, kadını gözaltına alan 2 polisin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kadıköy Osmanağa Mahallesi Söğütlü Çeşme Caddesinde 19.08.2020 tarihinde güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan Sağlık İçin Hepimiz İçin COVİD-19 denetlemeleri sırasında R.B isimli kadının, maskesini usulüne uygun şekilde takmadığı görülerek uyarıda bulunulmuştur.

Polis memurlarının uyarısına R.B. hakaret içeren söz ve davranışlarla karşılık vermiş, yapılan ikazlara rağmen bu tutumuna devam etmesi üzerine, gözaltına alınmak istenmiştir. Gözaltına alınma esnasında kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür.

Konuyla ilgili olarak Valiliğimizce başlatılan soruşturma kapsamında ilgili polis memurları görevden uzaklaştırılmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir” denildi.

“Kendilerinin de maskesi yoktu, arkamdan gelip beni yakaladı”


Olayla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada yapan Rana isimli kadın  “Kendilerinin de maskesi yoktu zaten. Bunu söyleyip cezayı itiraz ettiğim için beni karakola götürmek istedi. Reddettim ve olay yerinden uzaklaşırken arkamdan gelip beni yakaladı” ifadelerini kullandı.

İşte o görüntüler:

Bilim insanları 14 maskeyi test etti: En etkili ve en etkisiz maske çeşitleri