THY’de, İnsan Kaynakları Başkanı ile aynı soyadına sahip 49 çalışan olduğu ortaya çıktı!

Türk Hava Yolları’nda (THY), kurumun İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül ile aynı soyadına sahip 49 kişinin çalıştığı ortaya çıktı!

THY

THY’de, İnsan Kaynakları Başkanı ile aynı soyadına sahip 49 çalışan olduğu ortaya çıktı!

Üniversitelerdeki aile kadrolaşmalarının ortaya çıkması ardından Türk Hava Yolları (THY) ile ilgili ortaya çıkan bir bilgi, bu kurumda da benzeri bir kadrolaşma durumu olduğu şüphesini doğurdu. THY’de, İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül ile aynı soyadına sahip 49 kişinin çalıştığı öğrenildi.


Airporthaber yazarı Murat Herdem, Türk Hava Yolları’nda çalışan 49 kişinin Akgül soyadına sahip olduğunu aktardı. Murat Hardem’in yazısındaki söz konusu iddialar şöyle:

Birden çok koltuk

“Geçen hafta THY İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül ile ilgili bir bölüm yazdım. Eksik yazmışım. Ebubekir Akgül, THY’nin ortağı olduğu koltuk şirketi TSİ ile birlikte aynı zamanda THY Spor Kulübü’nün de yönetim kurulu üyesiymiş. Ve bir detay daha…

THY’de 25 civarında Akgül soy isimli çalışan var. Bunların yarısı 2016 ve 2017 sonrasında işe alınanlar… Akrabasıdır demiyorum ama bu kadar Akgül soyisminin şirkette olması ve büyük bölümünün Ebubekir Akgül’ün İnsan Kaynakları Başkanı olduğu dönemde şirkete girmesi, benim dikkatimi çekti. Paylaşmak istedim.”

25 bilgisini 49 olarak düzeltti

Akgül soyadıyla 25 kişinin çalıştığını yazan Herdem daha sonra bunu sosyal medya hesabından yaptığı düzeltti. Herdem çalışan sayısını yanlış yazdığını ve 49 kişi olduğunu belirtti.

4 kardeş de THY’de çalışıyorlar!

Ancak bunlar, Akgül hakkındaki ilk dikkat çeken bilgiler değil.


Söz konusu 49 kişinin Akgül’ün akrabası olup olmadığı henüz bilinmese de yakından bilinen akrabalarının THY’de çalıştığı daha önce ortaya çıkmıştı.

Akgül’ün İnsan Kaynakları’na geçişiyle birlikte iki kardeşi de THY’de işe başlarken THY’nin psikolojik hizmetlerinin de ağabeyi Ömer Akgül’e ait Kim Psikoloji adındaki kuruma verildiği ortaya çıkmıştı.

2017 yılındaki yazısında bu bilgileri de aktaran Hardem, “Ne güzel iş değil mi? Allah verdikçe vermiş! Bir değil, iki değil, üç değil, tam dört kardeş bir şekilde THY’ye konumlandırılmış!” demişti.

“Bilal Erdoğan’ın arkadaşı”

Bu arada Ebubekir Akgül’ün mezun olduğu lise de dikkat çekici. Akgül de, bazı kamu kurumlarının yönetici pozisyonunda bulunan birçok isim gibi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu ile arkadaş ve aynı liseden mezun: Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Bilal Erdoğan gibi 1999’da mezun olan Arda Ermut, Yönetim Kurulu Üyesi olurken, yine aynı yıl mezun olan Abdülkerim Çay ve Ahmet Olmuştur THY’de Genel Müdür Yardımcısı, Ebubekir Akgül İnsan Kaynakları Başkanı pozisyonunda çalışıyor. 1993 mezunu Ogün Şanlıer de THY Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Basın Müşaviri Yahya Üstün, Reklam Müdürü Rafet Fatih Özgür de Kartal AİHL mezunu olarak ön plana çıkıyor.


THY’de, Bilal Erdoğan’la aynı liseden mezun olan, çoğu yönetim kademesinde, bilinen 80’e yakın isim var.

THY müdür filosu: Uçak başına iki müdür düşüyor!