Bahçeli’nin “kapatılsın” dediği Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yanıt

MHP lideri Bahçeli’nin Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef alarak “Rezaletin, hıyanetin ve Türkiye husumetinin kara sayfası kapatılmalıdır. Artık Türk Tabipleri Birliği’ne sabır ve tahammül gösterilmesi imkânsızdır” açıklaması sonrası toplumun her kesiminden tepki yağdı. TTB açıklama yaparak “Binlerce yıldır iyi hekimlik yaptık, yapacağız” ifadelerini kullandı.

ttb bahçeli türk tabipler bilrliği

Bahçeli’nin “kapatılsın” dediği Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yanıt

MHP lideri Devlet Bahçeli Covid-19 pandemisi ile mücadelede yetersiz kalınmasına dikkat çekmek için “siyah kurdele” eylemi düzenleyen Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) yönelik tartışma yaratan bir çağrı yaptı. Türkiye’deki hekimlerin yaklaşık yüzde 90’ının üye olduğu TTB’yi “ihanet oluşumu” olarak nitelendiren ve birliğin kapatılmasını isteyen Bahçeli’ye tepki yağıyor.


TTB, “Bu topraklarda binlerce yıldır iyi hekimlik yaptık, yapıyoruz, yapacağız!” açıklaması yaptı. Bahçeli’ye corona virüsüyle mücadelede başat rol üstlenen tıp camiasının yanı sıra siyaset dünyası da karşı çıktı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Twitter’den TTB’yi hedef alarak dile getirdiği “Rezaletin, hıyanetin ve Türkiye husumetinin kara sayfası kapatılmalıdır. Artık Türk Tabipleri Birliği’ne sabır ve tahammül gösterilmesi imkânsızdır” açıklamasına toplumun her kesiminden tepki yağdı.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Twitter’dan MHP liderinin sözlerini eleştirerek, “#İyikiTTBvar” etiketiyle birliğe sahip çıkan paylaşımlar yaptı. Vatandaşların büyük kısmı, TTB’nin hedefe konmasının iktidarın corona ile mücadelesindeki başarısızlığını gizlemeyi amaçladığını belirtti. Vatandaşlar hekimlerin hedef gösterilmesinin pandeminin pik yaptığı döneme denk gelmesine dikkat çekti.

Türk Tabipleri Birliği’nden mesaj

Bahçeli’nin hedef tahtasına koyduğu TTB ise şu açıklamayı yaptı: “İyi ki TTB var ama daha da önemlisi; iyi ki bu ülkede iyi hekimlik değerlerinin, halkın sağlık hakkının ve mesleki etik dayanışmanın önemini bilen milyonlar var. Tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrates’ten, Bergamalı Galenos’tan bu yana bu topraklardayız. Bu topraklarda binlerce yıldır iyi hekimlik yaptık, yapıyoruz ve yapacağız.”

Türk Tabipler Birliği şu mesajları paylaşmıştı:

Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran: İthamlar üzücü ve çirkince!

Devlet Bahçeli’nin üslubunu birçok hekim ve akademisyen de eleştirdi. Sosyal medyada paylaşım yapan Hacettepe Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran, “Bir meslek örgütüne bu ithamlar ne kadar üzücü ve çirkince. Hekimler olarak insanımızın canı ve sağlığı için kendimizi ve ailemizi feda ederken bu üslup yakışmıyor. Siyasetçiler hangi partiden olursa olsun hekimlere bu şekilde bir yorum yapmamalı” uyarısında bulundu.

Özgür Özel: Tehdit etmek büyük sorumsuzluktur!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Böyle bir pandemi sürecinde hekimlerin meslek örgütünü hedef almak ve tehdit etmek büyük sorumsuzluktur. Bu saldırılara karşı kamuyu bilgilendirme sorumluluğunu yerine getiren Türk Tabipleri Birliği’nin ve canı pahasına mücadele eden tüm sağlık çalışanlarının yanında duracağız” mesajı paylaştı.


TMMOB: İnsan sevgisi kazanacak

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), “Halkın sağlığı için canını dişine takan #iyikiTTBvar. İyi hekimlik ve yüreğimizdeki insan sevgisi kazanacak!” açıklaması yaptı.

Temel Karamollaoğlu da sahip çıktı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da TTB’ye sahip çıkan bir açıklama yaptı. Karamollaoğlu, Şirin Payzın’ın Halk TV’deki programında konuya ilişkin soruya kahkaha atarak şöyle yanıt verdi:

• Ne diyeceğim bilemiyorum. Neden kapatılacakmış? Türk Tabipleri Birliği bugünkü haliyle doğru da kararlar alabilir yanlış da… Doğru teşhiste de bulunabilir, yanlış teşhiste de bulunabilir. Türk Tabipleri Birliği kim? Tabiplerin temsilcisi. Tabipler bir araya geliyorlar Türk Tabipleri Birliği’ni seçiyorlar.

Bu şuna benziyor: ‘Parlamentoda artık çok farklı fikirler gündeme geldi, lav edelim, biz bir parlamento tayin edelim, bizim dediğimiz gibi konuşsun’ manasına geliyor.

• Bu hangi mantık ben bunu anlayamadım. O zaman Türkiye’de Türk Tabipleri Birliği’ni de kapat, eczacıları da kapat, baroyu da kapat, mühendisleri de kapat… Her şeyi kapat bu buraya götürüyor. Bu despotluk olur.

Türk Tabipleri Birliği hakkında:

6023 sayılı yasayla 1953 yılında İstanbul’da kurulan Türk Tabipleri Birliği, kamu kurumu niteliğinde bir kuruluştur. Ülkedeki hekimlerin yüzde 88’inin (yaklaşık 100 bin) üye olduğu birliğin ana gelir kaynağı üye aidatları olup hükümetten hiçbir yardım almaz. Hekim sayısının 100’ü aştığı 65 ilde yerel örgütlenmesi vardır.


TTB Merkez Konseyi 1983 yılında Ankara’ya taşınmıştır. Türk Tabipleri Birliği; halkın sağlığını korumak, geliştirmek ve herkesin kolay ulaşabileceği kaliteli ve uygun maliyetli sağlık hizmeti için çalışmak, meslek ahlakını en iyi şekilde korumak, tıp eğitiminin her alanında söz söylemek, hekimlik mesleğinin çıkarını her platformda dile getirmek, mesleğin ve üyelerinin maddi, manevi haklarını korumak için kurulmuştur.

Ankara Tabip Odası: 9 bölgeden günlük 500’er vaka bilgisi geliyor!