Aliyev: Temas hattını kırdık, bu bizim tarihi zaferimiz!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Temas hattı yok, temas hattını kırdık. Bu bizim tarihi zaferimiz” paylaşımı yaptı.

aliyev karabağ azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sözde statüko yok. Savaş alanında değiştirdik” dedi.

“Temas hattı yok, temas hattını kırdık” ifadelerini kullanan Aliyev, “Bu bizim tarihi zaferimiz” paylaşımı yaptı.


Aliyev: Karabağ Azerbaycan’dır!

Aliyev, Twitter hesabından Azerbaycan ordusunun bugün Hadrut yerleşim yerini, Chayli, Yukhari Guzlak, Gorazilli, Kishlag, Garajali, Efendilar, Süleymanlı, Sur köylerini kurtardığını açıkladı.

Aliyev, “Azerbaycan ordusuna sevgiler! Karabağ Azerbaycan’dır” ifadelerini kullandı.

“Çıkın bizim topraklarımızdan!”

Aliyev, “Biz kan dökülmesin istiyoruz. Çıkın bizim topraklarımızdan. Biz topraklarımızı alacağız. Bu tarihi şansı kaçırmasınlar istiyorum” dedi.

Azerbaycan ile Ermenistan çatışması devam ederken taraflar Putin’in çağrısıyla bir araya geldi!

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar 13. gününe girdi. Karabağ için diplomasi trafiği devam ederken, Azerbaycan ve Ermenistan Putin’in Moskova’da buluşma davetini kabul etti. Taraflar bir araya gelirken kritik buluşmadan ilk fotoğraf geldi.


rusya azerbaycan ermenistan

Dünyanın gözü Moskova’da! Rusya Devlet Başkanı Putin’in çağrısını kabul eden Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes müzakeresi için Moskova’da bir araya geldi. Rusya Dışişleri bakanı Sergei Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan masaya oturdu.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin’in, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri ile bir dizi telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, her iki bakanın bugün Moskova’da olacağı kaydedildi. Açıklamanın devamında, “Rusya Devlet Başkanı, Karabağ’da tutukluların ve cenazelerin takası için ateşkes çağrısında bulunuyor” ifadeleri yer aldı.

AFP’den flaş iddia: Ateşkese doğru ilerleniyor

AFP’de yer alan son dakika haberine göre Paris yönetimi Karabağ’da çatışan Azerbaycan ve Ermenistan’ın bugün ya da en geç yarın (Cumartesi) ‘ateşkese doğru’ ilerlediğini ve masaya oturacağını iddia etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili mevcut durumu ele aldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Macron’un Aliyev’i telefonla aradığı bildirildi. Görüşmede, Fransa ve Azerbaycan liderleri Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili mevcut durumu müzakere etti.

AFP az önce flaş gelişme başlığıyla Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın ‘Bakü’yle barış görüşmelerini devam ettirmek için hazırız.’ açıklamasını duyurdu. Dağlık Karabağ’da son günlerde önemli toprak kayıpları yaşayan Ermenistan geçtiğimiz günlerde de Minsk Grubu üçlüsü Rusya, ABD ve Fransa’nın çağrısına karşılık “Ateşkesi görüşmeye hazırız” açıklaması yapmıştı.


Karabağ’da Ermenistan’dan bölgeye gelen ve kim oldukları aydınlanamayan birtakım kişilerin askerlere silah bıraktırdığı iddia edildi. Bunun üzerine Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Argişti Kyaramyan görevden alındı.

Dış Politika