Çam ve Sakura Şehir Hastanesi sağlık çalışanlarından protesto!

Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde doktor ve sağlık çalışanlarından protesto: Ek ödemelerimizi istiyoruz!

çam sakura şehir hastanesi

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanları, haziran ve temmuz ayı ek ödemelerinin ödenmemesini protesto etti. (video aşağıda)

Haziran ve temmuz ayı ek ödemelerini almayan sağlık çalışanları, geriye dönük bu haklarını talep ediyor.


Hastane yönetiminin geçmiş aylarda yapılmayan ek ödemelerle ilgili garanti veremediği, kasım ayından sonra da bir belirsizliğe mahkum edilmeye çalışıldıklarını belirten hekimler, haklarının sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

Hastanede görev yapan sağlık emekçileri, haziran ve temmuz ayı ek ödemelerinin yapılacağına ilişkin bilgilendirme yapılmaması durumunda her gün yürüyüş düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Basın açıklamasında sağlık çalışanları arasında iş barışını bozan performansa göre ücretlendirmenin son bulması, temel ücret verilmesi ve tüm sağlık emekçilerine ayrımsız bir şekilde çalışırken ve emeklilikte insanca yaşamaya yetecek ücret verilmesi talep edilmişti.

Açıklamada taşeron, sözleşmeli, kadrolu ayrımı yapılmadan sağlık çalışanlarının bütün ödemelerinin tavandan, eksiksiz bir şekilde ödenmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Hastane nisan ayında hizmete girmişti

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı Nisan ayında açılmıştı. Hastanenin açılışına videokonferans ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin koronavirüs salgını sürecine avantajlı girdiğini söylemişti.

Türkiye’nin sağlık alanında kendi ayakları üzerinde durarak gücünü gösterdiğini belirten Erdoğan, eski dönemlere de değinerek “Bu ülkede doğru dürüst ambulans bile yoktu” ifadelerini kullanmıştı.


Açılış töreninde 100 adet yerli solunum cihazının da tanıtımı yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı “Mayıs sonuna kadar beş bin cihaz üreteceğiz” demişti.

Japonya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize zorunluluğu getirdi!