Dolar 8 TL seviyesini aştı: Döviz kurları rekor kırmaya devam ediyor!

Türk lirası haftaya tarihi değer kaybıyla başladı. Dolar, 8.00 TL’nin üzerine çıktı! Döviz kurları rekor kırmaya devam ediyor!

dolar

Dolar yeni haftaya 7.9760 TL ile başlamıştı. Kısa sürede yükselen dolar 8.0662 TL’ye kadar çıktı. Dolar şu dakikalarda 8.04-8.07 TL aralığında dalgalanıyor.

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta PPK toplantısında faiz artırımını ‘pas geçmesiyle’ döviz kurları yeniden tırmanışa geçmişti.


Euro/TL de haftaya yükselerek başladı. 9.44 TL’nin üzerinde açılan Euro, 9.5459 TL ile zirve yaptı.

Çift hanelerden düşmeyen Sterlin ise 10.4925 TL’den işlem görüyor.

Küresel piyasalarda hem koronavirüs salgınındaki vaka artışının yönetimleri yeniden tedbire zorlaması hem de ABD’de teşvik paketinin seçim sonrasına kaldığı beklentilerinin artması doların yeniden piyasalarda değer kazanmasını sağladı. ABD Dolar Endeksi, yeni haftaya yükselişle başladı ve 93,0 seviyesine doğru ilerliyor.

Yurt içinde ise TCMB‘nin geçen haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırmaması ile yeniden rekor tazeleyen döviz kurları yeni haftaya da rekorla başladı. PPK öncesi faiz artışı beklentisi ile 7,78’e gerileyen USD/TRY kuru Cuma günü 7,98’i görmesinin ardından bugün 8,02’yi aşarak yeni tarihi zirveye çıktı. EUR/TRY 9,48’i GBP/TRY 10,44’ü ve CHF/TRY 8,85’i aşarak rekor tazeledi.


Kurdaki yükselişte doların küresel piyasalarda değer kazanmasının yanında TL tarafındaki siyasi – jeopolitik risklerin artmasının da payı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu yaptığı konuşmada Fransa ve AB’yi izledikleri politikalardan dolayı, ABD’yi ise Türkiye’ye yaptırım açıklamaları nedeniyle sert eleştirmişti.

Erdoğan’dan ‘Eve ekmek götüremiyoruz’ diyen esnafa: Çok abartılı. Al bu keyif çayını iç