Emsal karar: Trafik cezasına itiraz eden sürücünün zaferi!

Sinop’da ikamet eden bir sürücüye hız limitlerine uymaması sebebi ile 288 lira para cezası kesildi. Ancak sürücü trafik cezasına itiraz ederek emsal karar sayılabilecek bir sonuç elde etti.

trafik cezasına itiraz

Emsal karar: Trafik cezasına itiraz eden sürücünün zaferi!

Trafik cezalarına itiraz haberlerini sık sık görür olduk. Bu seferki ise Sinop’dan geldi. Özgür Bükcüoğlu isimli bir sürücü, hız sınırını aştığı gerekçesi ile 288 lira cezai yaptırıma tabi tutuldu. Cezayı sonradan fark eden sürücü itiraz hakkını kullanarak konuyu yargıya taşıdı. Sonuçlar ise hem bir emsal karar oluşturdu hem de sürücünün mağduriyetini giderdi.


Mağdur sürücü Özgür Bükcüoğlu, “Karayollarında Hız başlıklı kitapta karayollarındaki hız ölçüm cihazlarının 2-3km/sa hata payıyla ölçüm yaptıkları açıkça belirtilmektedir.  İlgili karar tutanağında tespit edilen hızımın 56km/sa olduğu belirtilmektedir. Tutanakta belirtilen ihlal bölgesinde otomobiller için azami hız sınırının 50km/sa olduğu ve bölgede radarla hız kontrolü yapıldığına dair uyarı levhası yolun şehir içinde kalan kısmında olmasına rağmen önüne park eden araçlardan dolayı açıkça görülmemektedir” dedi.

Emsal karar ile ceza iptal oldu kararı bozarak mağdur sürücüye hak veren mahkeme ise şu ifadelere yer verdi:

• Tüm dosya kapsamı incelendiğinde şehir yerleşim yeri içinde otomobiller için hız limiti 50 km olup yüzde 10 yasal tolarans ile 55 km olduğu, başvuranın hız miktarının ise 56 km/hız olmakla birlikte hız sınırı sadece 1 km/sa aştığı sabittir.

• Aradaki 1 km/sa hızın sürücü tarafından yol durumuna göre trafik akışına ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergelerinde fark edilmeyecek kadar düşük bir değerde olduğu görülmektedir.


• Radar aracının kalibrasyonunun kontrolü olsa dahi 1-2 km/sa hata payının hava ve çevre koşullarına göre kabul sayılabileceği anlaşılmakla itiraz edenin itirazı yerinde görülerek usulsüz düzenlenen tutanağın iptaline ve para cezasının kaldırılmasına karar verildi.

Bu nasıl ceza? Otoyol HGS geçiş ihlali nedeniyle binlerce sürücü icralık oldu!