Toplam vergi gelirinin yüzde 12,3’ü alkol ve sigaradan!

Son günlerde sahte içki ölümleri nedeniyle gündeme gelen alkol vergisi son 10 yılda toplam 107 milyar liraya ulaştı. Bu yıl 8 ayda 11.2 milyar lira ÖTV geliri elde edilen alkolden alınan toplam verginin (ÖTV+KDV) vergi gelirleri içindeki payı yüzde 1.6’dan yüzde 2.7’ye yükseldi. Sigara da katıldığında bu iki kalemden elde edilecek vergi bu yıl 96 milyar liraya çıkacak ve bu tutar toplam vergi gelirinin yüzde 12’sinden fazla olacak.

alkol sigara vergi

Toplam vergi gelirinin yüzde 12,3’ü alkol ve sigaradan: 96 milyar liraya ulaşıyor!

Son günlerde sahte içki kaynaklı ölümlerin artmasıyla, alkollü içkilerden alınan vergi yeniden gündeme geldi.


Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre; Maliye Bakanlığı verilerine göre bu yıl 8 ayda 11.2 milyar lira ÖTV geliri elde edilen alkolden alınan toplam verginin, vergi gelirleri içindeki payının yüzde 2.7’ye çıktı.

Alkollü içkilere altı ayda bir yapılan vergi artışı, fiyatların kademeli olarak tırmanmasına neden oldu.

Alkolden alınan vergi 10 yılda neredeyse iki katına çıktı

2010 yılında toplam vergi gelirleri 210 milyar lirayken alkol ürünlerinden 3.3 milyar lira ÖTV ve KDV alındı. Bu toplam vergi gelirlerinin yüzde 1.6’sının alkolden karşılandığı anlamına geliyor.


2011 ile 2016 arasında yüzde 1.8 ile yüzde 2 arasında gidip gelen alkol vergisinin toplama oranı o yıldan sonra neredeyse düzenli olarak artarak bu yıl yüzde 2.7’ya kadar çıktı. Yani neredeyse ikiye katlanmış oldu.

Yıllara göre alkollü içkilerden alınan vergiler şöyle:

alkol vergi

Alkole sigara da eklendiğinde, bu yıl alınacak vergi 96 milyar liraya ulaşıyor!

Öte yandan alkolden son 10 yılda alınan vergi toplandığında bütçenin bu rakama nasıl bağımlı olduğu da anlaşılıyor. Çünkü 10 yılda 5.8 trilyon lira vergi toplanırken bunun yüzde 2.2’si olan 107 milyar liranın sadece alkolün vergisi olduğu rakamlarla belirleniyor.

Bu yıl alkolden ilk 8 ayda 11,2 milyar lira ÖTV toplanmışken yılsonuna kadar bu rakamın 17,2 milyara çıkması bütçelenmiş durumda. Bu durumda KDV ile birlikte alkolden alınan toplam tutar 20.3 milyar lirayı geçecek.


Sigara da katıldığında bu iki kalemden elde edilecek vergi bu yıl 96 milyar liraya çıkacak ve bu tutar toplam vergi gelirinin yüzde 12.3’üne ulaşacak. Sigara ve alkolden alınan verginin toplam vergi gelirine oranı 2010’da yüzde 8.3 düzeyindeydi.

Sahte içki ölümleri üzerine KMO’dan çağrı: Alkoldeki ÖTV düşürülmeli!