5 yılda Erdoğan’a hakaretten 63 bin 41 kişiye dava açıldı!

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğu 2014 yılından 2019 sonuna kadar olan dönemde Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldığını, 9 bin 554 kişinin mahkum edildiğini belirtti.

cumhurbaşkanı erdoğan hakaret

5 yılda Erdoğan’a hakaretten 63 bin 41 kişiye dava açıldı!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanlığına hakaret suçlarıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.


Sözcü Gazetesinin haberine göre CHP’li Başarır, “İktidarı eleştiren kim varsa gözaltına alınıyor. İstiyorlar ki her yaptıkları alkışlasın. Vatandaşlarımız içerisinde yaşadıkları sosyal ve ekonomik sıkıntıları, gerek sosyal medya hesaplarından gerek sokak röportajları yoluyla dile getiriyor ve sonrasında en küçük eleştiri durumunda dahi gözaltı ile karşılaşıyorlar. Bu tutum, hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmamaktadır” dedi.

Önergesinde yapılan gözaltılara örnekler veren CHP’li Başarır, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde açılan cumhurbaşkanına hakaret davaları, önceki Cumhurbaşkanlarımız dönemiyle kıyaslanmayacak derecede artış göstermiştir. Bu durum, vatandaşlarımız üzerinde mevcut iktidarın baskıcı, sindirici, korkutucu anlayışının bir göstergesi olmuştur” ifadelerini kullandı.

Başarır, önergede AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevi sırasında cumhurbaşkanına hakaret suçundan vatandaşlara açılan davaların sayısını paylaştı. Önergeye göre Erdoğan’ın göreve başladığı 2014 yılından 2019 yılı sonuna kadar olan dönemde, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldı. Açılan bu davalarda 9 bin 554 kişi ceza aldı.

Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılı istatistiklerine göre, TCK’nın 299’ncü maddesinde düzenlenen cumhurbaşkanlığına hakaret suçundan bir yılda, 36 bin 66 kişi kovuşturmaya uğradı, bunlardan 12 bin 298’i de açılan davalarda yargılanırken, 3 bin 831 kişi ceza aldı.

Ahmet Necdet Sezer döneminde 163, Abdullah Gül döneminde 848 dava 


Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan verilere göre 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in döneminde Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasından 163 kişiye dava açılırken, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde ise 848 kişiye dava açıldı.

Sokak röportajında iktidarı eleştiren İsmail Demirbaş tutuklandı