Sokak röportajında iktidarı eleştiren İsmail Demirbaş tutuklandı

Antalya’da sokak röportajında ekonominin gidişatını ve iktidarı eleştiren İsmail Demirbaş hakkında önce ev hapsi kararı verildi, sonra da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Babasıyla cezaevinde görüşen Demirbaş’ın oğlu Melih Demirbaş, “Babam kötü bir şey yapmadı. Onu serbest bırakın” dedi.

ismail demirbaş sokak röportajı tutuklandı

Sokak röportajında iktidarı eleştiren ismail Demirbaş tutuklandı (video aşağıda)

Antalya’da sokak röportajı sırasında yaptığı konuşmada iktidarı eleştiren 49 yaşındaki İsmail Demirbaş’ın evi 24 Ekim‘de basıldı. Gözaltına alınan İsmail Demirbaş, adli kontrol şartıyla bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada “Ülkemin geldiği duruma üzülüyorum. Ben bildiklerimi söylemeye devam edeceğim” demişti.


Demirbaş ikinci kez konuştuğu bir sokak röportajında yine iktidarı eleştirince bir kez daha gözaltına alındı. Demirbaş hakkında bu kez ev hapsi kararı verildi. Demirbaş ev hapsi kararına itiraz etmek için bir gün sonra adliyeye gitti. Burada dilekçe veren Demirbaş hakkında tutuklama kararı verildi. Demirbaş Antalya E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

“Babam kötü bir şey yapmadı!”

Geçtiğimiz hafta cezaevinde görüşen Melih Demirbaş, babasının düşünceleri nedeniyle tutuklanmasına şöyle tepki gösterdi. “Babam kötü bir şey yapmadı. Düşüncelerini ifade ettiği için birçok şey yaşadı. Kendisi suç işlemedi. Maalesef yaşadığımız bu ülkede insanlar kendi düşüncelerini ifade ettikleri için tutuklanıyorlar. Bir an önce babamın serbest bırakılmasını istiyorum.”

İsmail Demirbaş Meclis gündeminde

Antalya’da sokak röportajında iktidarın politikalarını eleştirdiği için tutuklanan İsmail Demirbaş Meclis gündemine geldi. HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “AKP’yi eleştirmek suç mudur?” diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Anayasa’nın 26’ncı maddesini hatırlatarak herkesin, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahip olduğunu söyledi.


Tutuklanan kaç kişi vardır?

1 – Antalya’da İsmail DEMİRBAŞ adlı yurttaş sadece iktidarın politikalarını eleştirdiği için mi tutuklanmıştır?

2 – Anayasa’nın ilgili maddesi açık iken İsmail DEMİRBAŞ’ın tutuklanması söz konusu maddenin ihlali değil midir?

3 – 18 yıllık AKP Hükümetleri döneminde ekonominin kötü gidişatı eleştirisi Hükümete değilse kime/hangi kuruma yapılmalıdır?

4 – Sadece hükümetin politikalarını eleştirdiği için tutuklanan Abdullah DEMİRBAŞ adlı yurttaşın serbest bırakılması için bir girişimde bulunulacak mıdır?


5 – Son 18 yıl içerisinde AKP ve politikalarını eleştirdiği için haklarında dava açılan/tutuklanan kaç kişi vardır?

9 seçim anketi ortalaması: AKP ve MHP’nin oy oranları eriyor!