Burhan Kuzu koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Eski AKP milletvekili, anayasa hukukçusu Burhan Kuzu koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

burhan kuzu öldü

Üç dönem AKP’de milletvekilliği yapan anayasa hukukçusu Prof. Dr. Burhan Kuzu hayatını kaybetti. 65 yaşındaki Burhan Kuzu, yaklaşık iki haftadır Koronavirüs tedavisi görüyordu.

Sözcü’ye konuşan oğlu Süleyman Kuzu, “Babam yaklaşık iki haftadır İstanbul’da özel bir hastanede corona virüsü tedavisi görüyordu. Bu sabah kaybettik. Son dönemde sürekli toplantılar yapıyordu. Ne zaman nasıl bulaştığını bilmiyoruz. Bugün Fatih Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra defnedeceğiz” dedi.


Sağlık Bakanı Koca’dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaklaşık 2 haftadır Koronavirüs tedavisi gördükten sonra hayatını kaybeden Burhan Kuzu için kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Bakan Koca, “Saygın siyasetçimiz, hukukçu ağabeyimiz Prof. Burhan Kuzu’yu, 17 Ekimden beri tedavi gördüğü COVID-19 sebebiyle kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum. Salgın, bizi yakınlarımızdan, yeri doldurulamaz insanlardan ayırmaya devam ediyor” dedi.

Burhan Kuzu kimdir?

1 Ocak 1955’te Kayseri Develi’de doğan Burhan Kuzu, Anayasa Hukukçusu, Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Akademik çalışmalarda bulundu ve profesörlük unvanını aldı.

Stajyer kaymakam olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. Akademik araştırmalar çerçevesinde Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bulundu.

Mesleki alanda yayımlanmış çok sayıda kitap ve makalesi bulunan Burhan Kuzu, çeşitli STK’larda üyelik ve yöneticilik yaptı.


2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kurucu Üyesi olarak aktif siyasete başlayan Burhan Kuzu partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığını yürüttü.

22, 23 ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi ve bu dönemlerde Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Fahri Baş Danışmanlığı görevinde bulundu. AKP MKYK Üyesi olan Burhan Kuzu, iki çocuk babasıydı.

Baş sağlığı mesajları

İstanbul Esenler Belediye Başkanı, AKP’li Tevfik Göksu, kişisel sosyal medya hesabından Burhan Kucu için baş sağlığı mesajı yayımladı. Tevfik Göksu, “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanımız Burhan Kuzu hocamızın vefatı bizleri derinden üzmüştür. Hocamıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabr-ı cemil ve baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun inşaallah” ifadelerini kullandı.

Şu anda Koronavirüs tedavisi devam eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, sosyal medya hesabından Burhan Kuzu için, “AK Parti eski milletvekili Burhan Kuzu’ya Allah’tan rahmet; yakınları ve sevenlerine başsağlığı dilerim” ifadelerini kaydetti.

AKP 27. dönem milletvekili, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, “AK Parti kurucular kurulu üyemiz 22. 23. 24. dönem milletvekilimiz Prof. Dr. Burhan KUZU Hocamızın vefatını Derin bir üzüntüyle öğrendim. Mekanı cennet olsun. Ailesine, Sevenlerine Camiamıza sabırlar diliyorum” mesajını yayımladı.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede vefat eden AKP eski milletvekili Burhan Kuzu için başsağlığı mesajı yayımladı. Kalın mesajında, “Bir süredir Covıd tedavisi gören Burhan Kuzu hocayı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, keder-dîde ailesine başsağlığı diliyorum” ifadesini kullandı.

Gündem haberleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.