CHP’li Antmen: Türkiye’de Covid nedeniyle 40 bin kişi hayatını kaybetti!

CHP Milletvekili Alpay Antmen: Sağlık Bakanlığı ve iktidar Covid-19 kaynaklı ölüm sayılarında halka yalan söylüyor. Türkiye’de günlük vaka sayısı 50 bine dayanmış durumda! Bakanlığın 11 bin olarak açıkladığı ölüm sayısı ise 40 bine yaklaşmış durumda!

CHP Milletvekili Antmen: Türkiye Covid nedeniyle 40 bin kişi hayatını kaybetti!

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı ve iktidarın Covid kaynaklı ölüm sayılarında halka yalan söylediğini ifade ederek “Sağlık Bakanlığı, 16 Kasım itibariyle Türkiye’de şu ana kadar 11 bin 601 vatandaşımızın korona virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. 417 bin 594 kişinin de bu hastalığa yakalandığı bilgisini paylaştı. Bu çok büyük bir yalan. Bu, çöken sağlık sistemi gerçeğinin saklanma çabasıdır. Koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 40 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetti” dedi.

“Türkiye’de günlük vaka sayısı 50 bine dayanmış durumda!”

Antmen, günde 500 e yakın kişinin Covid–19 nedeni ile yaşamını yitirdiğini öne sürerek “Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler tamamen yalan ve aldatmacadır. Türkiye’de şu anda günlük vaka sayısı 50 bine dayanmış durumda. İktidar, salgını önleme konusunu eline yüzüne bulaştırmıştır. Şimdi telaşla da rakamları saklayarak bunu örtme çabasına girmiştir. Sayıların doğru verilmemesi nedeni ile de bir rehavet ortamı yaratılmış, bu da vaka ve ölüm sayılarının artmasına yol açmıştır” ifadelerini kullandı.


Antmen’in açıklamasında öne çıkanlar şu şekilde;

“Covidli hastalar otobüsle eve gönderiliyor!”

• Hastalar ambulans yerine kendi imkanları ile Hastanelere gelmeye zorlanıyor. Testi pozitif çıkanlar otobüsle , dolmuşla evlerine dönüyor. Çünkü yeterli sayıda ekip yok maalesef. Vakaların önemli bir kısmı İstanbul’da. Ne yoğun bakımda ne servislerde şu anda yer yok.

• Seçim bölgem Mersin başta olmak üzere birçok ilde yer sıkıntısı oluşmaya başladı. Kriz kapıda. Eğer önlem alınmazsa yaklaşan kış ve grip salgını ile birlikte sağlık sistemi tamamen çökecek ve çok büyük felaketlerle karşı karşıya kalacağız.

“Sadece İstanbul’da 11 binden fazla insan Covid nedeniyle öldü”

• Sağlık Bakanlığı, 16 Kasım’a kadar tüm Türkiye’de 11.601 kişinin Covid 19 virüsü nedeniyle öldüğünü duyurdu. Sadece İstanbul’da ölen sayısı 11 bin kişiyi geçti bugüne kadar. Sağlık Bakanının verdiği sayı yanlıştır. Halka açık bir şekilde yalan söylenmektedir.


• 13 Kasım’da Sağlık Bakanı Tüm Türkiye’de korona kaynaklı ölüm sayısını 93 olarak açıkladı. Oysa 13 Kasım Cuma günü Sadece İstanbul’da Covid nedeni ile ölen kişi sayısı 134’tü. Yine Sağlık Bakanlığı 14 Kasım Cumartesi günü tüm Türkiye’de korona kaynaklı ölüm sayısını 92 olarak açıkladı. Oysa aynı gün Sadece İstanbul’da Covid nedeniyle ölenlerin sayısı 168’di.

• Sağlık Bakanı’nın tüm Türkiye için verdiği ölüm rakamını sadece İstanbul ikiye katlıyor. Ekim ayında İstanbul’da 1242 vatandaşımız covid nedeniyle öldü. İstanbul’da Kasım ayının ilk 2 haftasında covid nedeniyle ölen kişi sayısı 1977 kişi.

“Sağlık Bakanı’nın 89 ölü var dediği gün, sadece 8 ilkde ölenlerin sayısı 221 idi”

• 15 Kasım’da Sağlık Bakanlığı tüm Türkiye’de Covid kaynaklı 89 kişi öldü dedi. Oysa 15 Kasım’da sadece İstanbul’da 133 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Aynı gün Ankara’da 26, İzmir’de 37, Tekirdağ’da 10, Adana’da 5, Eskişehir ve Muğla’da 4, Antalya’da 2 kişi Covid 19 nedeni ile hayatını kaybetti. Yani Sağlık Bakanı’nın “Tüm Türkiye’de 89 kişi Covid nedeni ile vefat etti” dediği 15 Kasım Pazar günü sadece 8 ilin bile toplam Covid ölü sayısı 221’di.

“Türkiye mecburi bir kitlesel bağışıklığa geçmiş bulunmaktadır”

• Sağlık Bakanlığı Koronavirüslü hasta ve ölüm sayılarını düşük gösterince, virüs yok olmuyor. Devletin gücünü koronaya önlem olarak kullanacağına gerçek vaka sayılarını gizlemekte kullanıyorlar. İktidar hazırı yemiş, halka ait ne var ne yok satmış ve ülke kaynaklarını tüketmiştir. Bu nedenle de , sosyal devlet olmanı gereği olan, Almanya gibi, Kanada gibi, Fransa gibi vatandaşına ‘Sen eve git korun. Ben sana bakacağım’ diyememektedir.

• Türkiye; mecburi bir kitlesel bağışıklığa geçmiş bulunmaktadır. Bakın tekrar söylüyorum; Türkiye, bitik ekonomisi nedeni ile kitlesel bağışıklığa geçmiş durumdadır. Vatandaşına yardım etmek yerine IBAN vererek vatandaştan para isteyenler, virüsle vatandaşı baş başa ve çaresiz bırakmıştır.


• Halk yalnız kalmıştır. Vatandaş test yaptıramamaktadır. Hastanelerde yer olmadığı için insanlar ölmektedir. 112’yi arayan vatandaşlarımıza artık dönüş bile yapılmıyor.  Beceriksiz iktidar bütün yükü emekçi, fedakar sağlık çalışanlarına yüklemiştir.

Sağlık Bakanı Koca: Büyük illerdeki artış trendi bütün ülkeye yayıldı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.