Erdoğan açıkladı: Hafta içi 21:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafta içi 21:00 ila 05:00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar devam edecektir. Yani Cumartesi ve Pazar artık evlerimizdeyiz. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı; toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır.

erdoğan sokak kısıtlaması hafta içi

Erdoğan açıkladı: Hafta içi 21:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı

Erdoğan yeni yasakları açıkladı: 

Kabine, Saat 15.40’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Kritik kabine toplantısında alınacak kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyurdu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

• Kabine toplantısının en önemli konusu, korona salgınındaki gelişmelerdi. Dünyanın her yerinde daha önce görülmedik düzeyde bir tırmanışa geçen salgın maalesef ülkemizde de etkili oluyor. Tüm vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar, mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamalarını, evlerinde dahi dikkatli hareket etmelerini istiyoruz.

• Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması, hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor. Sıkıntıları asgariye indirmek için her tülü gayreti gösteriyoruz. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için şu aşamada insan hareketliliğini en az indirmeyi amaçlayan bu tür tedbirler dışında bir çare bulunmuyor.

erdoğan yasaklar

• Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya erişebileceklerdir.

• Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.

• Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akşamı 21:00’den Pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar devam edecektir. Yani Cumartesi ve Pazar artık evlerimizdeyiz.

• Sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamında dışındadır.

• Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler; belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.


• Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.

• 65 yaş üstü ve 20 yaş altı; toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır.

Cumhurbaşlanı Erdoğan şöyle konuştu:

• Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnsanlar üzerinde kullanılma aşamasına gelen her aşıyla yakından ilgileniyor, gereken bağlantıları derhal kuruyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya erişebileceklerdir. İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak bu aşının uygulaması yapılacaktır. Yerli aşı çalışmalarını da gün gün izliyoruz. İhtiyacımız olan vakti tedbirlere sıkı sıkıya uyarak kazanmamız gerekiyor.

• Salgını ekonomik ve sosyal krize dönüştürmemek için adımlarımızı dikkatle atıyoruz. Hem halkımızın sağlığını en üst düzeyde korumayı, hem de istihdamı, eğitimi, sosyal hayatı sürdürmek için yöntemler bulmaya çalışıyoruz. Kabine toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik.

Hafta içi sokağa çıkma yasağı uygulaması saatleri

• Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar kesintisiz devam edecektir.

• Eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir. Daha önce belirlenen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

• Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlar da yine bu sayıyı geçemeyecektir. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.

Kamu kuruluşları mesai saati düzenlemesi


• Alışveriş merkezlerine girişte HES kod uygulamasına geçilecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı yine il kurulları ararı ile sınırlanabilecektir. İl kurullarının belirleyeceği hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası uygulanabilecektir.

Gündem Haberleri