Hangi odayı hangi renge boyamalısınız? Ünlü renk terapistinden öneriler

Mutfak, salon, banyo, yemek odası, çalışma odası hangi renge boyanmalı? Ünlü renk terapisti evde daha huzurlu hissetmek için hangi odayı hangi renge boyamamız gerektiğini açıkladı!

Hangi odayı hangi renge boyamalısınız? Ünlü renk terapistinden öneriler

Ünlü renk terapistinden öneriler: Hangi odayı hangi renge boyamalısınız?

Dünyayı saran Covid-19 pandemisi ile birlikte evde geçirilen zaman artarken, evde mutlu ve huzurlu hissetmek her zamankinden daha önemli hale geldi. Dekoratörler, iç mimarlar, Feng Shui uzmanları hepsi evde daha mutlu hissetmekle ilgili önerilerde bulunuyor.


Britanyalı renk terapisti Alison Standish ise en önemli birinin evin her odasına o odaya uygun renk seçiminden geçtiğini söylüyor. Daily Mail’e konuşan Standish evinizi renklendirmenin püf noktalarını anlattı.

İşte işin uzmanına göre evinizi renklendirmenin püf noktaları:

Dış kapı ve hol: Siyah, koyu yeşil ya da koyu mavi

Siyah bir kapı zarif ve şık durur. Koyu yeşilse zenginlik ve bolluk hissi verir. Oysa koyu mavi eve otoriter ve sağlam bir görünüm kazandıracaktır.

siyah dış kapı

Kapıyla ve odalarla bağlantılı olması nedeniyle hol de kapıyla aynı renkte olmalıdır.

Dış kapı ve hol için bunlar dışında alternatif arayanlarsa kapılarını açık yeşile boyayabilir ya da doğayı çağrıştıran çözümler ekleyebilir. Bahçesi olmayan veya apartman dairesinde yaşayanlar belki bu sayede kendilerini doğaya biraz olsun daha yakın hissedebilir.

Yemek odası: Turuncu

Yemek odası: Turuncu

Yemek yerken sohbet etmek birçok kişi için yemeğin lezzetini artıran bir etkinliktir. Turuncu da neşe veren ve sohbeti açan bir renk olduğu için yemek odasında mutlaka olması gerekir.


Bunun için illa duvarın boyanması gerekmez. Zira turuncu masa örtüsü ya da servis altlığı gibi tercihlerle bunu sağlayabilirsiniz.

Öte yandan ışıklandırmanın hafif olmasına dikkat etmeli ve mavi bir tondan kaçınılmalısınız. Bu renk, misafirleri yiyeceklerden uzaklaştırabilir ve ortamın rahatını bozabilir.

Mutfak: Sarı

Mutfak: Sarı

Sade bir mutfak en iyisi. Burayı sindirimi kolaylaştıran sarı ve turuncu tonlarında ufak dokunuşlarla ve birkaç yemek kitabıyla tamamlamak mutfağı harika bir hale getirir.

Yatak odası: Mor veya mavi

Açık tondaki mor veya mavi, sizi rahatlatarak uyumanıza yardımcı olabilir. Bu renklerin yanında bazı ufak aksesuarlarla da yaratıcı bir yatak odası meydana getirilebilir.

yatak odası renkleri

Yatak odalarını lüks bir havaya bürümek isteyenler, koyu mavi veya koyu mora geçebilir. Bu ikilinin yanına kırmızı peluş eklenmesiyle, odadakilerin kanı hareketlenebilir. Hatta cinsel enerji uyandırılabilir.

Banyo: Mavi

mavi renk banyo

Antiseptiğin ve temizliğin rengi olan mavinin banyoyu donatması en iyisidir. Bununla birlikte turuncu veya sarı havlularla yapılan eklemelerle banyosuna sıcaklık ve canlılık katabilirsiniz.

Oturma odası: Gri, yeşil ya da mavi

salon renkleri

Sade bir yaşam alanı oldukça ferahlatıcıdır. Açık gri, açık yeşil ya da mavi tonları bu sadeliği sağlayabileceği gibi, turuncu ya da fuşya tonlarındaki perde, örtü, yastık ya da resim gibi seçeneklerle ortam hareketlendirilebilir.

Çalışma odası: Sarı

çalışma odası rengi


Sarının zihin açıcı bir özelliği de vardır. Bu renkteki yastık veya çizimler sayesinde maksimum konsantrasyon sağlayabilirsiniz. (Independent Türkçe & Daily Mail)

Yeni modern dokunuş: Beton görünümlü duvar paneli


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.