Bakan Kurum: Tüm Türkiye’ye sesleniyorum, riskli binalarda oturmayalım

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım!

murat kurum riskli binalarda oturmayalım

Bakan Kurum: Tüm Türkiye’ye sesleniyorum, riskli binalarda oturmayalım

İzmir’deki deprem ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları bugün itibariyle sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, “Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım” dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık, sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Kentsel dönüşüm, ülkemiz için terörle mücadele kadar önemlidir” diyen Kurum, “17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5’i geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

“Yaraları hep birlikte saracağız. Yapacağımız kentsel dönüşümlerini hızlandıracağız” diyen Kurum, İzmir’deki son duruma ilişkin ise, “22 bin binada, 141 bin bağımsız bölümün hasar tespitini tamamladık. Ağır hasarlı, acil ve yıkık bina sayımız 180. TOKİ en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacak, 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz” dedi.

“114 canımızı kaybettik, 107 vatandaşımızı da enkazdan kurtardık”

• 17 binada, tüm İzmir genelinde 8 bin kişilik arama kurtarma ekiplerimizle çalışmalarımız devam ediyor.

• Enkaz kaldırma çalışmalarına başladık.

• Sadece 1 alanda enkazımız kaldı. Orada da hassas şekilde enkaz altında herhangi bir canlı emaresi yok.

• Enkazımızı da bu hassasiyetle kaldıracağız.

• Dinlenmeden, canını tehlikeye atan tüm arama kurtarma ekiplerimize, tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

• Enkaz altında kalan 114 canımızı kaybettik. 107 vatandaşımızı da enkazdan kurtardık.

“İzmir’de yeni yapılacak binalar zemin+5’i geçmeyecek”

• İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü başlatmış durumdayız.

• 17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5’i geçmeyecek

• Riskli binalarda oturmayalım.

• Biz yetkilendirdiğimiz kuruluşlarca riskli bina tespitini yapabiliriz.

• Herhangi bir ilimizde enkaz altında bir vatandaşımızı aramak istemiyoruz.


• Kentsel dönüşüm, terörle mücadele kadar ülkemiz için önemlidir.

“Binaları yıl içinde teslim edeceğiz”

• Tüm Türkiye kentsel dönüşümde siyasi bir kaygı gözetmeden kentsel dönüşümü yürütmek durumunda.

• İzmir’de 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda 3000 konut planlıyoruz. Zemin+5 katı geçmeyecek projeler… Örnek bir şehircilik anlayışıyla projelendirmeyi yapıyoruz. TOKİ en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacak, 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz

• Yeni yapılacak konutlarla çok önemli bir kentsel dönüşümü başlatmış olacağız.

• Yüksek yapı yapılmaması konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışma gerçekleştirilecek.

• 942 uzmanımızla hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Şuana kadar 22 bin binada 141 bin bağımsız bölümün hasar tespit çalışmaları tamamlandı.

• 22 bin binada, 141 bin bağımsız bölümün hasar tespitini tamamladık. Ağır hasarlı, acil ve yıkık bina sayımız 180.

• Yıkım çalışmalarını başlattık. 4 binanın yıkımını dün tamamladık. Bugün yıkımlar devam edecek. Riskli binalara ilişkin ekiplerimiz, hocalarımızla birlikte yerinde tespitleri yapıyorlar.

• Kira yardımlarını vatandaşlarımıza ödemeye başladık. Vatandaşlarımıza bugüne kadar kira ve taşınma yardımı toplamı 2 milyon 865 bine ulaştı.

“Arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı”

• 13 ilçemizde yaklaşık 7 bin 600 kapasiteli kamu misafirhanemiz var. Şu an 208 depremzede kalıyor. Yeteri kadar yerimiz var, vatandaşlarımızı kamu misafirhanelerimizde misafir edebiliriz.

• Konteyner kent çalışmaları başlatıldı.

• 1000 konteyner kuruyoruz ilk etapta.

• 19 gün sonra da konteyner kentleri teslim ediyor olacağız.

• Arama kurtarma çalışmaları şu an itibariyle tamamlandı.

• Enkaz kaldırma çalışmaları da şu an itibariyle tamamlandı.

AFAD Başkanı: İzmir’de arama kurtarma ekipleri çalışmalarını tamamladı


Öte yandan, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da Twitter hesabından İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında cuma günü meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Güllüoğlu, “Arama kurtarma ekipleri çalışmalarını tamamladı. Emeği geçen, ucundan tutan her bir çalışana, gönüllüye teşekkür ederiz. En kalbi şükranlarımızla. Diğer konularda ise yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan deprem tepkisi: Suriyelilere para çok ama bizim insanımız tabutta yaşıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.