Öğretim üyesi Aylin Sözer cinayeti

İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Aylin Sözer, Kemal Ayyıldız tarafından boğazı kesilip yakılarak katledildi. Olay yerine giden polis ekiplerine de saldıran katil zanlısı, gözaltına alındığı sırada linç edilmek istendi. Kemal Ayyıldız, ‘Canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürmek’ suçundan tutuklandı.

Öğretim üyesi Aylin Sözer cinayeti: Eski erkek arkadaşı tarafından yakıldı

Öğretim üyesi Dr. Aylin Sözer cinayeti… Sözer’in geçen yıl TV’de şiddetle ilgili söyledikleri (video aşağıda)

İstanbul’da Kemal Ayyıldız (32) adlı kişi, eski sevgilisi olduğu iddia edilen öğretim üyesi Aylin Sözer’in (48) önce boğazını kesti ardından üzerine yanıcı madde döktükten sonra ateşe verdi. Öğretim üyesi, yanarak feci şekilde hayatını kaybetti.


Olay saat 12.30 sıralarında Maltepe ilçesinde meydana geldi. Özel bir üniversitede öğretim üyesi olan Aylin Sözer’den haber alamayan kardeşleri durumu polis ekiplerine bildirdi.

Kısa sürede Sözer’in yaşadığı eve giden polis ekipleri içeride birinin olduğunu fark etti. Ekipler kapıyı çaldı fakat kimse açmadı.

Kapıyı çilingir açtı

Polislerin geldiğini gören şüpheli Kemal Ayyıldız kapı önüne yığınak yaptı. Ardından ekipler tarafından çağrılan çilingir kapıyı açtı. Dairede yangın çıktığını gören polisler durumu itfaiye ekiplerine bildirdi.

aylin sözer cinayeti

Katil zanlısı Kemal Ayyıldız polislere saldırdı

İçeri giren polisler Ayyıldız’yi ve yerde yatan Aylin Sözer’i gördü. Ayyıldız kendisini gözaltına almak isteyen polislere saldırdı ve üzerlerine yanıcı sıvı dökmek istedi. Çıkan arbedede bir polis memuru elinden yaralandı.

Üzerinden altın kolyeler çıktı

Şüphelinin yapılan üst aramasında üzerinde Sözer’e ait altınlar ve yanıcı sıvı bulundu. Polislerin bazıları dumandan etkilenirken şüpheli Ayyıldız gözaltına alındı.

Vatandaşlardan linç girişimi

kemal delbe

Kemal Ayyıldız gözaltına alındığı sırada çevredekiler linç girişiminde bulundu. Aylin Sözer’in kardeşi olay yerinde sinir krizi geçirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk cinayeti lanetledi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, olaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Bakan Selçuk, “Genç bir meslektaşım, kıymetli bir eğitimci Dr. Aylin Sözer’in vahşice katledildiği haberinin üzüntüsü içindeyim. En hafif tabiriyle bir caninin kurbanı olması çok acı. Lanetliyor; ailesi ve öğrencilerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nden açıklama

Öte yandan Aylin Sözer’in çalıştığı İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Rektörlüğü’nden de yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Eğitim Fakültesi’nde Okul Öncesi Öğretmenliği Bölüm Başkanı olarak görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Aylin Sözer’i bir kadın cinayetine kurban vermiş olmanın derin üzüntüsünü yaşadıklarına yer verildi.

Türkiye’de ve ABD’de alanında aldığı eğitimlerden sonra 2013 yılından bu yana üniversitelerinde görev yapmakta olan Sözer’in gerek akademik birikimi, gerek öğrencilerine yaklaşımı, gerek mesai arkadaşlarıyla uyumu, gerekse hayat dolu, neşeli, sıcakkanlı, yardımsever ve “İyilik Meleği” karakteriyle tüm İAÜ ailesinin büyük sevgi ve saygı duyduğu bir öğretim elemanı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Ülkemizde eğitim vermek için gezmediği, davetini kabul etmediği neredeyse hiçbir il kalmamıştı. On binlerce öğrenci ve öğretmene bilgisi, deneyimi ile ışık olmuştu” bilgisi verildi.


Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Böylesine müstesna bir değeri, ülkemizin son yıllarda yükselen bir sorunu olan kadın cinayetine kurban vermiş olmak, zorluklar ve sıkıntılarla geçen 2020 yılının bizim açımızdan en acı ve en unutulmaz anısı olmuştur.

Öğrenci ve personelinin yüzde 60’ı kadın olan, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının yetiştirilmesinde büyük görevler üstlenen ve geleceğin güçlü kadın liderlerini yetiştirmekten gurur duyan bir yükseköğretim kurumu olarak, kıymetli bir akademisyenimizi böyle korkunç bir olaya kurban vermek, bizim için tarifsiz bir üzüntü, keder ve öfke kaynağıdır. Bir akademisyenin ne kadar büyük emek, özveri ve zorluklarla yetiştiğini düşünürsek, toplumumuzun kaybı daha iyi anlaşılabilir. İAÜ ailesinin, kıymetli hocamızın tüm öğrencilerinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.”

Güncelleme: 30 Aralık 2020

Aylin Sözer’in ailesinden medyada çıkan “Katille ilişkisi vardı” yönündeki haberlere sert tepki

Kemal Ayyıldız adlı erkek tarafından öldürülen akademisyen Aylin Sözer’in yeğeni Endercan Güngörür, “ilişkisi vardı” yönündeki haberlere sert sözlerle tepki göstererek, olayın ayrıntılarını paylaştı.

Aylin Sözer’in, Kemal Ayyıldız isimli erkek tarafından öldürülmesinin ardından medyada yanlış bilgiler yayıldı. “İlişkisi vardı” yönündeki bilgiler aile tarafından sert sözlerle reddedilirken, bu iddiaların katil Ayyıldız tarafından ceza indirimi sağlanması için uydurulduğu belirtildi.

Sözer’in yeğeni  Endercan Güngörür, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Ayyıldız’ın Aylin Sözer’i öldürdükten sonra hesabındaki 260 bin TL tutarındaki parayı kardeşine göndermeye çalıştığını da ifade etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Aşkın Koç’un Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, komşuların ifadelerinin de bu yönde olduğunu belirtti.

Sosyal medyadan yaptığı açıklamayla, olay hakkında anlatılan asılsız hikâyelerin aileyi üzdüğünü belirten Güngörür, Kemal Ayyıldız’ın Aylin Sözer ile hiçbir duygusal bağının ve ilişkisinin olmadığını vurguladı.

Aile tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Aylin Sözer, daha önce katil ile yeni taşındığı evine dolap yaptırmak için ulaştı. Evinde ölçü aldırdı ve katil çok yüksek miktarda para istedi. Aylin hoca da bunu reddetti. Ardından katilin sözlü tacizlerine maruz kaldı ve tehdit edildi.

Daha sonra 29 Aralık sabah 8 sularında şahıs Aylin hocanın apartmanına geldi. Eve girer girmez Aylin hocayı bıçakla katletti. Banka hesabına giriş yaptıktan sonra kendi kardeşine 260 bin tutarında bir EFT yolladı. Ancak banka teyit etmek için Aylin hocayı aradığında telefon açılmadığı için EFT’yi reddetti.

Daha sonra katil Aylin hocanın asistanına, “‘sana döviz hesabımdan para yollayacağım, onu çek ve göndereceğim adrese yolla’ dedi. Durumdan şüphelenen asistan, ‘Sesinizi duymadan olmaz’ şeklinde yanıt verdi.


Daha sonra asistan kardeşine ulaşarak olayı anlattı. Kardeşi, Aylin hocanın evine kendi anahtarı ile girmeye çalıştı ancak kapı kilitliymiş. Aylin hocanın kardeşi, polis çağırınca şahıs evi yakmaya çalıştı. Yani haberlerde belirtildiği gibi katil ile Aylin hoca arasında bir ilişki olma durumu tamamen yalandır. Ve yalan Aylin hocanın ailesini derinden etkiledi. Şahıs indirim alma bahanesiyle bu yalanı uydurdu. Şahıs ile Aylin hocanın böyle bir bağı yoktur.”

Aylin Sözer’in geçen yıl TV’de şiddetle ilgili söyledikleri:

Gündem