Cengiz Holding’ten reklam filmi ile savunma: Meyve veren ağaç taşlanır

42 milyar dolarlık kamu ihalesi alan ve dünyada en çok kamu ihalesi alan 10 şirket arasında olan Cengiz Holding, ‘meyve veren ağaç taşlanır’ reklam filmiyle savunmaya geçti. 

Cengiz Holding reklam filmi ile savunma: Meyve veren ağaç taşlanır

Cengiz Holding’ten reklam filmi ile savunma (video aşağıda)

Dünya Bankası verilerine göre dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk beş şirketten biri olan Cengiz Holding yeni reklam filminde “meyve veren ağacın taşlandığı” temasını işledi.


Dünyada en fazla kamu ihalesi alan 4. şirket

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “beşli çete” dediği şirketlerden biri olan Cengiz Holding, dünyada en fazla kamu ihalesi alan şirketler arasında dördüncü sırada yer alıyor. Cengiz Holding, buna rağmen Türkiye’de en fazla vergi veren şirketler listesinde ilk 10’a dahi girmedi.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de Eylül ayında yaptığı açıklamada “Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş olan 5 şirketten bahsediyorum. Ne müzakeresi yapacağız? Müzakere falan yok. ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Cengiz Holding kamu ihalelerinden ne kadar kazandı?

cengiz holding kamu ihaleleri

Cengiz Holding’in kamu ihalelerinden elde ettiği kazancın toplam miktarı ise 42 milyar doları aşmış durumda. Cengiz Holding, son olarak TBMM ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 17 milyon TL’lik elektrik ihalesini almıştı.

Cengiz Holding’ten reklam filmi ile savunma: Meyve veren ağaç taşlanır 

Cengiz Holding’in “Hayat Ağacı” adıyla yayınlanan yeni reklam filminde, küçük bir çocuk ve dedesinin birlikte ektikleri ağaç anlatılıyor. Filmde “En zor şey meyve veren ağaç olmaktır. Taşlamak isteyen çok olur” deniliyor.

İşte o reklam filmi:

18 Aralık’ta YouTube üzerinden yayınlanan reklam filminin 19 bin üzerinde beğenmedim ifadesi alması da dikkat çekti.

Cengiz Holding’in yaptığı işlerden bazıları şöyle:

• İstanbul 3’üncü Havalimanı

• Hasankeyf Ilısu Barajı

• Kuzey Marmara Otoyolu

• Yusufeli Barajı ve HES

• Akkuyu Nükleer Santral Limanı

• Ordu-Giresun Havalimanı

• Rize-Artvin Havalimanı

• Hüseyin Avni Paşa Korusu


Kaynak: Kronos

Rize’deki 1 milyar 370 milyon liralık ihale de Mehmet Cengiz’e gitti!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.