CHP’den sahte içki raporu: Tüketimin artmasında en önemli neden zamlar ve yüksek vergiler

CHP tarafından hazırlanan sahte içki raporuna göre; sahte alkol tüketiminin artmasının en önemli sebebi alkollü içkilere yapılan zamlar ve yüksek vergiler!

sahte içki raporu zam vergi

CHP’den sahte içki raporu: Tüketimin en önemli nedeni zamlar ve yüksek vergiler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla kurulan Toplumsal Felaket ve Mağduriyetler Komisyonu hazırladığı “Sahte içki raporu” yayımladı.


Sahte içkinin temini, üretimi, tüketim artışı, ekonomik, sosyal ve siyasi boyutu ile sağlık boyutunun ele alındığı raporda, sahte alkol tüketiminin en önemli nedeninin alkollü içeceklere yapılan zamlar ve yüksek vergiler olduğu belirtildi.

Sahte içki raporunda şunlar kaydedildi:

• Sahte alkol tüketimi, kişisel tercihten ziyade bandrollü içkilerin yüksek fiyatlar nedeniyle satın alınamamasının bir sonucudur. Sosyo-ekonomik açıdan, giderek yoksullaşan halk kesimleri, iktidar tarafından seküler yaşama müdahalenin artmasıyla birlikte içki tüketimini bu anlamda daha ucuz ve kaçak yollardan temin etmektedir.

• Alkollü içecek fiyatlarının sürekli artırıldığı ve içki tüketimine ilişkin yasak ve ideolojik söylemlerin yaygınlaştığı bir ortamda ne yazık ki sahte içkiye yönelim de artacaktır.

• Alkol satışı yapan mekanların fiili olarak kapatılması, etil ve metil alkole ilişkin yeterli ve etkili denetimlerin yapılmaması da yine sahte içkiye bağlı ölüm ve kalıcı sağlık sorunlarının artmasına neden olacaktır.


Sahte içki raporunda sahte içki kaynaklı ölümlerin son bulması adına şu önerilere yer verildi:

• Alkolden alınan başta ÖTV olmak üzere yüksek vergilerin makul seviyeye çekilmesi gerekmektedir. Alkol satış saatlerine ilişkin yasak esnetilmelidir.

• Öte yandan, salgın gibi alkol tüketimiyle doğrudan ilgisi olmayan gerekçelerle alkollü içecek satan işletmelere yönelik fiili kapatma kararları alınmamalıdır.

• Tekel bayilerine keyfi olarak uygulanan satış yasakları kaldırılmalıdır.

• Alkol satışı kısıtlamasına uyulmaması nedeniyle yüksek meblağlarda kesilen ceza tutarları makul bir seviyeye indirilmelidir.


Alkol kaçakçılığı ve merdiven altı üretimlere karşı denetim ve tedbirlerin artırılması gerekliliğine de vurgusu yapılan raporda, “Alkol tüketimine ilişkin ideolojik ve kutuplaştırıcı söylemlerden vazgeçilmesi ve içki tüketiminin seküler bir yaşam tercihi olduğu göz önüne alınarak içki tüketen bireyler üzerinden politika yapmaktan vazgeçilmelidir” denildi.

Tekel bayilerine tehdit mektubu: İçki alan ve satana lanet edilmiştir