İTO’dan yabancılara çağrı: Türkiye’de işçi maliyeti 5,6 dolar, Almanya’da 47,2 dolar

İTO, yabancılara İstanbul’a yatırım yapma çağrısında bulunurken Türkiye’deki işgücünün nitelikli ama ucuz işgücü olduğunu “İmalatta saatlik işçi maliyeti Türkiye’de 5,6 Amerikan dolarıyken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan dolarıdır” diye açıkladı.

İTO yabancılara çağrı: Türkiye işçi maliyeti 5,6 dolar, Almanya'da 47,2 dolar

İTO’dan yabancılara çağrı: Türkiye’de işçi maliyeti 5,6 dolar, Almanya’da 47,2 dolar

İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi hazırladı. İTO, yabancılara Türkiye’de mülk edinme çağrısında bulunurken, ülkedeki iş gücünün nitelikli ama ucuz olduğunu şöyle açıkladı:


“Türkiye 10 puan üzerinden 7,35 puan ile ‘nitelikli mühendis bulunabilirilği’ konusunda Polonya, Romana, Çekya gibi ülkeleri geride bırakmıştır. ‘İmalatta saatlik işçi maliyeti’ Türkiye’de 5,6 Amerikan dolarıyken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan dolarıdır.”

İTO yabancıların İstanbul’dan konut alması durumunda Türk vatandaşı da olabileceğini kaydederken, yabancılardan alınan verginin ucuz olduğunu da “Türkiye’de yurt dışı alıcılara özel olarak KDV’siz gayrimenkul satın alma fırsatı sunulmaktadır” diyerek anlattı.


İTO rehberinde “Doğru bilinen yanlışlar” diye bir bölüm oluşturuldu. Rehbere göre yabancılar aldıkları mülklerin kendileri ölünce devlete kalmasından çekinirken, “Nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede yabancı olarak yaşam tarzıma devam edebilir miyim emin değilim” endişesi yaşıyor.

Türk-İş, Hak-İş, DİSK’ten açıklama: Asgari ücret kesintisiz olarak işçinin eline geçmeli!