Karaismailoğlu: Kanal İstanbul sayesinde Türkiye sanatın kalbi olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ve oluşturduğu ekosistem sayesinde; Türkiye, bilimin, teknolojinin, sanatın ve ekonominin kalbi olacaktır. Bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor.

Karaismailoğlu: Kanal İstanbul sayesinde Türkiye sanatın kalbi olacak

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul sayesinde Türkiye sanatın kalbi olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un, bir dünya projesi olduğunu ileri sürerek, “İstanbul Kanalı ve oluşturduğu ekosistem sayesinde; Türkiye, bilimin, teknolojinin, sanatın ve ekonominin kalbi olacaktır. Bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor.” dedi.


Karaismailoğlu, bakanlığının 2021 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulundaki sunumunda, İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü için gerçek verileri paylaşmak istediğini söyledi.

Genel Kurulda konuşan 5 kişinin, 5 farklı rakam verdiğini ifade eden Karaismailoğlu, “Nereden uyduruyorsunuz, hayretler içinde izliyoruz. ” dedi.

Salgın dönemine rağmen temmuz-ekim ayları ortalamasına ait otoyol ve köprü geçiş sayılarının, verilen garanti sayılarının üzerinde olduğunu iddia eden Karaismailoğlu şöyle konuştu:

“Bir diğer husus ise kamuoyunu yanıltıcı bilgiler için yapım bedelleri hakkında; köprü ve otoyol yapım bedeli 6,7 milyar dolar, işletmeci tarafından yapılan kamulaştırma bedeli 248 milyon dolar, bakım işletme ve yenileme maliyeti 2 milyar dolar, finasman maliyeti 4,6 milyar dolar olmak üzere toplam 7 yıl yapım, 15 yıl işletme süresi boyunca harcanacak bedel 13,6 milyar dolar, buna karşın verilen garanti toplamı ise 12,9 milyar dolardır. Beyninden konuş…”


Karaismailoğlu, kendisine tepki gösteren CHP milletvekillerine, “Yanlış bir şey söylediysem özür dilerim. Ama sabahtan beri burada yalanlar konuşuluyor. Rakamlar burada…” karşılığını verdi.

Diyanet’in Bodrum’daki tartışmalı projesine CHP’den tepki!