Saat 21.00’de başlayacak sokağa çıkma yasağı için önemli detaylar

Saat 21:00’de başlayacak sokağa çıkma yasağı uygulamasından kimler muaf? Market, manav, kasap gibi işletmeler hangi saatlerde açık olacak? Online sipariş olacak mı? Restoranlar hafta sonu paket servis hizmeti verecek mi?

Saat 21.00 de başlayacak sokağa çıkma yasağı için önemli detaylar

Saat 21.00’de başlayacak sokağa çıkma yasağına dair önemli detaylar

Sokağa çıkma yasağından kimler muaf?

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak bazı iş kolları kısıtlamadan muaf tutulacak.


Market, manav, kasap açık olacak mı?

• Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-­17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Vatandaşların (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarını karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek.

Sokağa çıkma yasağında online sipariş olacak mı?

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

• Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Restoranlar hafta sonu paket servis hizmeti verecek mi?

• Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

• Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

• Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.


• Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı genelgesi