Evlerden ayçiçek yağı çalınmaya başlandı: Emniyet görüntüleri paylaştı!

Ayçiçek yağı fiyatlarının önlenemez yükselişi hırsızlık olaylarının da boyut değiştirmesine neden oldu. Son zamanlarda evlere giren hırsızların mutfaklardan ayçiçek yağı çaldığı ortaya çıktı.

Evlerden ayçiçek yağı çalınmaya başlandı: Emniyet görüntüleri paylaştı!

Evlerden ayçiçek yağı çalınmaya başlandı (video aşağıda)

Ayçiçek yağı fiyatlarının kontrol edilemez yükselişi sonrasında hırsızlık olaylarının konusu yağ olmaya başladı.


Gaziantep’in Nizip ilçesinde baş gösteren hırsızlık olaylarının çoğunda, evlerdeki yağların çalındığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonrasında evlerden yağ çalan 3 kişi emniyet güçleri tarafından yakalandı.

Emniyet Müdürlüğü: Evlerden yağ çalan hırsızlar

Konuyla ilgili olarak Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yayınlayarak evlerden yağ çalan hırsızları yakaladıklarını açıkladı.

Güvenlik kameralarının incelenmesiyle ortaya çıkarılan hırsızlık olayında, zanlıların girdikleri evlerden teneke yağ aldıktan sonra kaçtıkları görülüyor.

3 kişi tutuklandı

Adreslerine düzenlenen operasyonla yakalanan 3 zanlı, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Ayçiçek yağı fiyatı katlanarak artmıştı

Ayçiçek yağında halihazırda son 3 ayda yüzde 40, Şubat ayından beri yüzde 140 artış yaşanmıştı. Sektör yetkilileri kuraklık nedeniyle yüzde 25 civarında üretim düşüşü yaşandığını, ham yağın ton fiyatının 700 dolardan 1325 dolar seviyesine geldiğine dikkat çekiyor.

Sektör yüzde 20’lik fiyat artışı bekliyor!

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ayçiçek yağındaki fiyat artışının sektörden kaynaklanmadığını belirterek “Yağı, Rusya ve Ukrayna’dan ithal etmek zorundayız. Onların istediği de ton başına 1325 dolar” dedi. Hammaddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını ifade eden Büyükhelvacıgil, maliyet artışına bağlı olarak yüzde 20’lik bir fiyat artışı daha beklediğini söyledi.

Video – Emniyet’in yayınladığı o görüntüler:


Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Büyükhelvacıgil: Mühim olan fiyat değil; ayçiçek yağına ulaşabiliyor olmak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.