Sinovac aşısı ile ilgili açıklanan son veriler ne anlama geliyor?

Sinovac aşısı etkinlik oranına dair açıklamalar kafaları karıştırdı. Önce Türkiye yüzde 91,25 dedi, ardından Brezilya yüzde 78, Endonezya yüzde 65 ve son olarak yine Brezilya yüzde 50,38 açıklaması yaptı. Peki tüm bu oranlar ne anlama geliyor? Virolog Dr. Semih Tareen ve Harvard’dan mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Emrah Altındiş yorumladı.

Sinovac aşısı ile ilgili açıklanan son veriler ne anlama geliyor?

Sinovac aşısı ile ilgili açıklanan son veriler ne anlama geliyor?

Türkiye’nin 50 milyon doz için anlaşıp 3 milyon dozunu teslim aldığı Sinovac aşısının etkinliği hakkında dün Brezilya’dan bir açıklama daha yapıldı. Toplam 13 bin gönüllünün katıldığı Faz-III denemesi yapılan ülkede, aşının genel etkinlik oranının yüzde 50,38 olduğu açıklandı. Ancak Brezilya, daha önce yaptığı açıklamada ise aşının orta şiddetteki vakalarda yüzde 78, ağır vakalarda ise yüzde 100 etkinlik sağladığını açıklamıştı.


Bunların yanında Türkiye aşının etkinliğine dair açıklamasında Faz-III çalışmasının ara sonuçlarını paylaşmıştı. Türkiye’nin açıklamasına göre ise aşının etkinliği yüzde 91,25’ti.

Sinovac aşısı konusunda veri açıklayan bir diğer ülke ise Endonezya oldu. Endonezya, aşının yüzde 65 oranından etkinlik sağladığını bildirdi.

Peki birbirinden farklı tüm bu açıklamalar ne anlama geliyor? Uzmanlar yorumladı:

Dr. Semih Tareen: Ciddi semptomlu vakaları azaltması iyi

Virolog Dr. Semih Tareen

Virolog Dr. Semih Tareen, Brezilya’nın yaptığı son açıklamayı ve aşının etkinlik oranına dair diğer açıklamaları yorumladı.

“Sinovac bir an önce bütün verilerin toplam analizini sunmalı” diyen Tareen, “Sinovac aşısının ciddi semptomlu vakaları azaltması iyi” değerlendirmesi yaptı.

Tareen’in kişisel Twitter hesabından paylaştığı yorumları şöyle:

Brezilya’dan gelen Sinovac verilerini nasıl değerlendirmeliyiz? Neden önce %78 erkinliği olan aşıya şimdi %50 dendi? Açıklıyorum:

Hatırlatma: Türkiye’de %91, Endonezya’da %65, Brezilya’da önce %78 şimdi %50 olarak açıklanan Sinovac Covid19 aşısı etkinlik rakamları duyduk.

– Bu rakamlar Sinovac tarafından değil, ülkeler tarafından açıklandı.

– Ülkeler arası farkın sebebi gönüllü sayısı ve Covid19 vaka tanımı arasındaki farklar.

– Türkiye’de toplam 1322 gönüllüde 29 Covid19 vakası, Brezilya’da 9252 gönüllüde 252 Covid19 vakası açıklandı.

Brezilya’da Covid19 vakaları semptomlara göre 4 gruba ayrıldı:

1- Çok Ciddi Covid19 (hastanede yoğun bakım gerektiren) ve

2- Orta ciddi Covid19 (hastanelik olan). Bu iki grupta toplam 7 vaka var ve hepsi plasebo grubunda, yani bu grupta aşı %100 etkin.

3- Hafif semptomlu grup eklenince yukarıdaki 2 grupla beraber %78 etkin (38 vakanın 31’i plasebo grubunda).


4- Çok hafif semptomlu grup da yukarıdaki 3 gruba eklenince aşının dört gruptaki etkinliği %50.38 olarak sunuldu (4 grupta 252 Covid19 vakasının 167’si plasebo, 85’i aşı grubunda).

Peki, buradan neler öğrenebiliriz?

1- Brezilya rakamları değiştirmedi. Önceden açıkladığı %78 rakamını “primary endpoint” olarak değil, sadece belli bir grup için açıkladı. Bu grup da yukarıda bahsettiğim grup 1 ve 2.

2- Sinovac aşısının ciddi semptomlu vakaları azaltması iyi.

3- Bu değerlerin istatistiği çok önemli. İstatistiksel verileri anlamak için CI95 (güvence aralığına) bakmalıyız. Mesela: 3 grup ortalamasındaki %78 etkinlik değerinde CI95 değeri: %46-90 arasında. Bu ne demek? Daha çok verilere ihtiyacımız var, ama yine de sonuçlar olumlu demek.

4- Sinovac bir an önce bütün verilerin toplam analizini sunmalı. Sinovac bunu yapacağını ve bu yüzden beklediklerini açıklamıştı. Biz de sabırsızca sonuçları bekliyoruz.

Doç. Dr. Emrah Altındiş: İlk tercih bu üç aşı olmalıydı

Emrah Altındiş

Harvard Üniversitesi Tıp Okulu’nda mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Emrah Altındiş de, “Brezilya’da açıklanan sonuçlar Sinovac’ın, Pfizer, Moderna ve Oxford aşıları kadar koruyucu olmadığını gösterdi” dedi. Altındiş, yine de Sinovac aşısının olunması gerektiğini söyledi.

Altındiş’in kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamaları şöyle:

Bugün Brezilya’da açıklanan sonuçlar Sinovac’ın, Pfizer, Moderna ve Oxford aşıları kadar koruyucu olmadığını gösterdi, ilk tercih bu üç aşı olmalı(ydı).

Öte yandan, tek ulaşabildiğimiz asi Sinovac ise -ve bugünün sonuçları doğruysa- Sinovac aşısını olmak, aşı olmamaktan daha iyi!

Çalışmada 4653 kişi Sinovac aşısı olurken (60 yas ustu dahil), 4599 kişi kontrol. Kontrol grubunda 7 kişi hastalığı ağır geçirirken, asi grubunda bu sayı 0! Dolayısıyla aşı ağır hastalığı engellemede % 100 koruyucu.

Sinovac aşısı olmak, aşı olmamaktan daha iyi

Bundan ötürü Sinovac aşısı olmak, aşı olmamaktan daha iyi.

Yine aşı olan 4653 kişide 7 kişi hastalığı hastanede tedavi ihtiyacı duyacak düzeyde geçirirken, bu sayı aşı olmayan 4599 kişide 31! Dolayısıyla asinin hastane bakimi gerektirecek koşullara karşı etkinliği %78 olarak hesaplanmış. Bu da olumlu.

Asinin %50.3 etkinlik sonucu ise hastalığı hastanede bakım ihtiyacı görmeden atlatanlar da analize eklenince ortaya çıkmış. Plasebo grubunda 4599 kişide 167 kişi enfekte olurken, asi grubunda 4653 kişide 85 kişi enfekte olmuş. Asi enfekte olacak her 100 kişiden 50’sini korumuş.

Sinovac aşısı güvenli, daha düşük olsa da koruyucu

Bu verilere göre Sinovac aşısı güvenli.

Koruyuculuğu Pfizer, Moderna, AstraZeneca aşılarından çok daha düşük olsa da koruyucu.


Ben toplumun bu koruyuculuğu yüksek aşılarla aşılanmasından yanayım ancak Sinovac aşısına mecbur bırakıldıysak: Asiyi olmanız, olmamanızdan çok daha iyi.

Brezilya’dan Çin aşısı açıklaması: Genel koruma oranı yüzde 50,38


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.