Yeni Akit yazarı: Akademide dil barajını geçenler Batıcı-FETÖ’cü

Hükümete yakın Yeni Akit gazetesinin yazarı Fatma Gülşen Koçak, doçentlik müracaatında geçerli olan dil barajını yükseltme planından dolayı YÖK’e eleştiriler yöneltti. “Reis barajı düşürdü” diyen Koçak, dil barajını geçenlerin ya Batıcı ya da FETÖ’cü olduğunu öne sürerek, “28 Şubat’ta ezilen Anadolulu akademisyenlerin önü kesilecek” dedi.

Yeni Akit yazarı: Akademide dil barajını geçenler Batıcı-FETÖ'cü

Hükümete yakınlığıyla bilinen gerici Yeni Akit gazetesinin yazarlarından Fatma Gülşen Koçak, akademideki yabancı dil barajı üzerinden ilginç bir mağduriyet hikâyesi üretti.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik müracaatlarında dil barajını yükseltme planını eleştiren Koçak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “YÖK ne yapmak istiyor? Dün gece bütün öğretim elemanlarına gönderilen yapancı(!) dil barajının yükseltilme isteği ne anlama geliyor? Bu barajı REİS düşürdü. Yeniden yükselterek 28 Şubat’da ezilen Anadolulu akademisyenlerin önü kesilecek” dedi. Koçak tweetine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da etiketledi.


Akıl dışı yorumlarına devam eden Koçak, “Dil barajlarını geçenler ya batıcı ya fetöcü. Yabancı dil barajı ile yine insanımız doğranıyor. REİS’e rağmen bu yapılıyor üstelik” dedi.

Koçak gelen eleştirilerin ardından “not” ifadesiyle başlayan yeni bir tweet atarak, “Yabancı dil elbette bilinmeli. Ama bu baraj şimdiki olduğu şekilde korunmalı. Daha yabancı dil bile yazamayanların barajı yükseltmek isteği gerçekten ironik.”


https://twitter.com/fgulsenkocak/status/1352117319552675840

YÖK Başkanı açıklama yaptı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Twitter’dan yaptığı açıklamayla doçentlik müracaatlarında dil barajının yükseltileceğinin sinyalini verdi.

“Kurulumuza, doktora eğitimine başlamak için aranan asgari yabancı dil puan şartı 55 iken, doçentlik müracaatında da aynı puan şartının aranmasının nitelik bakımından zafiyet oluşturduğu şeklinde görüşler gelmekte” diyen Saraç, öğretim elemanlarının bu konuda görüşlerini almak için e-postalar gönderildiğini belirtti. Saraç şunları kaydetti:


“doçentlik müracaatı için bu puanın yükseltilmesine yönelik teklifler iletilerek, YÖK’ün son yıllarda ortaya koyduğu “kalite” eksenli çalışmaları sonucu hayata geçirdiği projelere uyum için bu değişikliğin gerekli olduğu ifade edilmekteydi. Bu kapsamda yapılacak çalışmalarımızda değerlendirmek üzere öğretim elemanlarının görüşünü almaya kararı verdik ve söz konusu anketin bütün öğretim elemanlarımızın e-posta adreslerine gönderdik. Yeni YÖK olarak, yükseköğretim sistemimizin bütününü ilgilendiren konularda geniş katılımla karar alma süreçlerini olgunlaştırmak için bundan sonra da kısa anketler ile öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin görüşlerine başvuracağız…”

Diyanet’in yıllık harcaması 6 bakanlığı geçti: 10.9 milyar TL


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.