Atatürk Orman Çiftliği arazisinin metrekaresi 1,5 liradan kiralığa çıktı!

Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisindeki yaklaşık 74 bin metrekare büyüklüğündeki birinci derece doğal ve tarihi SİT alanı, otopark, rekreasyon ve tarım alanı olarak metrekaresi ortalama 1,5 liradan kiraya verilecek. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘Kiralamaya, satmaya doyamadılar… Atatürk’ün vasiyeti, şartlı bağışı ihlal ediliyor’ dedi.

Atatürk Orman Çiftliği kiralık

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği içerisindeki yaklaşık 74 bin metre kare, birinci derece ve tarihi SİT alanının otoparkı rekreasyon ve tarım alanı olarak kullanılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yenimahalle ve Etimesgut’taki Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunan alanının metrekaresi ortalama 1,5 lira bedelle aylık kiraya verileceğini belirten Candan, şu görüşlere yer verdi:


“Bu alan Ankapark’ın yanındaki tarımsal bir alandır. Kaçak Saray’ın karşısındaki ada parsel otopark alanı ve Kaçak Saray yakınındaki parsel ise rekreasyon alanı olarak belirlenmiş. Toplam 74 bin metrekare olan bu alanın aylık metrekaresinin 1,5 liradan kiraya verilmesi kabul edilemez. Atatürk Orman Çiftliği Kaçak Saray’ın otoparkı değildir. Atatürk Orman Çiftliğinin müdürü, Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapıyor, suç işliyor.

Çiftlik Müdürlüğü emlakçılığa mı başladı? Daha bir ay olmadan Resmi Gazete’de alanın kiraya verilmesi, rekreasyon adı altında düğün salonu yapılması, şartlı bağışa aykırıdır. Bu Atatürk’ün vasiyetine ihanettir. Atatürk Orman Çiftliği alanındaki 74 bin metrekare alanı kiralayarak Atatürk’ün şartlı bağışına uygun faaliyetlerin yapılması için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz.”

“Atatürk’ün vasiyeti, şartlı bağışı ihlal ediliyor”

İhalenin açık artırma usulüyle 22 Şubat’ta gerçekleştirileceğini söyleyen Candan, Atatürk’ün vasiyetinin ihlal edildiğini belirterek şunları aktardı:


“Arazilerde parsel parsel kira talanı yapılıyor. Rekreasyon alanı olarak kiralanacak arazide binalar da bulunuyor. 2 bin 98 metrekare taban üzerinde olduğu belirtilen kapalı alanın toplam büyüklüğünün ihale duyurusunda açıklanmaması talanı açıkça ortaya koymaktadır.

Tahmini bedel otopark alanı için 8,2 milyon, rekreasyon alanı için 59.5 milyon, tarımsal üretim alanı için 22.5 milyon lira olmak üzere toplam 90 milyon 200 bin TL artı KDV hesaplanmış. İhale açık artırma usulüyle 22 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Arazilerdeki açık arttırma ile kiralama ihalesini de yargıya taşıyacağız. Parsel parsel, metrekare metre kare takip ediyoruz. Kiralamaya, satmaya doyamadılar. Atatürk’ün vasiyeti, şartlı bağışı ihlal ediliyor.

Arazilerin maddi karşılığı yok!


Arazilerin bir metrekaresinin değeri, bir aylık kirası 1,5 lira olamaz. Arazilerin maddi karşılığı yok. Milyonlar verseniz, siz o arazilerinin bir parçasını alamazsınız. Orası Atatürk’ün bize emaneti, Cumhuriyet’in kurucu değerlerinin mekanıdır. Çiftliğin bağrındaki tüm hançerler çıkarılıncaya ve tüm çiftlik alanları özgürleşinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde talan devam ediyor!