Bill Gates’ten Bitcoin (BTC) için “dikkatli olun” uyarısı!

Elon Musk’ın Bitcoin alması ve Tesla’nın 1 yılda ettiği kardan daha fazla kar etmesi konusuna değinen Bill Gates, “Elon’dan daha fazla paranız yoksa Bitcoin konusunda dikkat edin” uyarısında bulundu: Bitcoin’e değil ama dijital paraya geçiş konusunda çok iyimserim ve pozitif düşünüyorum.

bill gates bitcoin btc

Bitcoin (BTC) ile dijital paranın aynı olmadığını belirten Microsoft’un kurucusu Bill Gates, “Bitcoin’de işlemler anonim ama dijital para öyle değil.” dedi.

“Sadece trafiği ortadan kaldırarak emisyonları, gaz salınımını yok edemezsiniz”

Pandeminin ve iklim değişikliğinin de çok daha sert ve yapıcı kurallarla yok edilebileceğini belirten Gates şu ifadeleri kullandı:


“Biliyorum pandemi konusunda çok fazla komplo teorisi var. Yayılması ve maske kullanımını daha fazla zorlaması konusunda bunlar var. Burada pandemiyi önemsemeyenler ve onların ikna edilmesi durumu mevcut. Küresel ısınmadan tutunda birçok konuya kadar eğitim gerekiyor. Açıkçası çeliği çıkarmanın yollarını değiştirmemiz, emisyonları azaltmamız gerekiyor. Yani sadece trafiği ortadan kaldırarak emisyonları, gaz salınımını yok edemezsiniz.”

“Birbirinden kopuk iki ayrı sosyal ağ olmamalı”

ABD’nin bir önceki başkanı Donald Trump’a gelen sosyal medya engeli ve dezenformasyon konusuna da değinen Bill Gates, şunları söyledi:

“Mark Zuckerberg herkese açık bir platform yürütüyor. Onunla iyi bir diyaloğum var. Aşı gibi önemli konularda bilgi kirliliğini önlemek ve aynı zamanda tartışmanın devam etmesini de sağlamak kolay bir iş değil. Her saat milyonlarca mesaj geliyor ve bunları nasıl ayıracaksınız. Fikir ve düşünce alışverişinde bulunduğumuz ortak bir temele sahip olmak istiyoruz. Birbirinden kopuk iki ayrı sosyal ağ olmamalı”


“Eğer Elon Musk’dan daha fazla paranız yoksa dikkat etmelisiniz”

Elon Musk ve Jeff Bezos gibi başka gezegenlere gitme çalışmalarının güzel gelişmeler olduğunu ancak kendisinin çözümü burada görmediğini belirten Gates, Tesla’nın 2020’de sattığı elektrikli araçlardan elde ettiği karı, Bitcoin ile 1 ayda geride bırakması konusuna da değindi:

“Elon’ın çok fazla parası var ve o çok kaliteli biri. Bitcoin fiyatının yukarı ve aşağı hızlı şekilde gitmesinin onu etkileyeceğini sanmam. Ama parası olmayan birçok insanın da bu çılgınlığa dahil olması doğru değil. Bu yüzden Bitcoin konusuna bu anlamda pozitif bakmıyorum. Eğer Elon’dan daha fazla paranız yoksa dikkat etmelisiniz.”

“Bitcoin’e değil ama dijital paraya geçiş konusunda çok iyimserim ve pozitif düşünüyorum”

Dijital para teknolojisinin kendilerine pandemi süresince ciddi katkı verdiğini ve ihtiyacı olan ülkelere Gates Vakfı’nın çok etkili şekilde bu sayede yardım edebildiğini dile getiren başarılı iş adamı, Bitcoin ve dijital paranın birbirlerinden ayrıldığını söyledi:

“Toplumda bir şeyler ürettiği için yatırım yaptığımız şeyler vardır. Bitcoin çok fazla enerji harcayan ve anonim birçok işlemin yapılmasına olanak sağlayan bir sistem. Bunlar geriye döndürülemez işlemler… Gates Vakfı, dijital paralarla çok iş yapıyor ancak burada kim hangi işlemi yaptığını görebiliyorsunuz. Bu yüzden dijital para iyi bir şeydir.


Dolayısıyla yerel bir paranın dijital olması, para aklama ve terörizm konularında regülasyonlara uyması, işlem ücretlerinin ucuz olması güzeldir. Bu yüzden bizim vakfımız ihtiyacı olanlara dijital para kullanarak çok etkili şekilde yardım etti, parayı zamanında ve gerektiği şekilde ulaştırdı. Bitcoin’e değil ama dijital paraya geçiş konusunda çok iyimserim ve pozitif düşünüyorum. Dijital para sayesinde en fakir ülkelere bile ulaşma imkanımız oluyor.”

Ekonomi gündemi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.