Çürük domatesleri 2 liradan alan kadın: Almaya mecburum, yoksa çocuğum aç kalacak!

Çürük domatesleri 2 liradan alan kadın, “Almaya mecburum, yoksa çocuğum aç kalacak” dedi. Bir esnaf ise, “Esnaf battı, neyini anlatacağım sana esnafın?” ifadelerini kullandı. 

Çürük domatesleri 2 liradan

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yalova’da esnafı ziyaret etti (video aşağıda)

Yalova’da esnafı ziyaret eden CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’a manav ezik, çürük domatesleri kilosu 2 liradan sattığını ve talep olduğunu söyledi. Eşi emekli olan bir kadın bir yurttaş ise “Alıyorum, alıyorum. Mecburum almaya, yoksa çocuğum aç kalacak” diyerek durumlu özetledi.


CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yalova’da market fiyatlarını inceledi ve esnafı gezdi. Başarır yaptığı çalışma sırasında ülke genelinde yayılmış olan bir zincir markette de girerek fiyatları incelmedi.

Başarır marketteki sıvı yağ fiyatlarını da inceledi. Market alışverişi yapan yaşlı bir vatandaş ile Başarır arasında şu diyalog yaşandı:

Başarır: Amca sen de şoka girdim mi fiyatları görünce.

Yaşlı adam: Girdim, girdim.

Başarır’ın yanındaki CHP’li: Geçen sene kaç liraydı amca fiyatlar.

Yaşlı adam: 32-33 liraydı, şu anda 60 lira.

Başarır: Şu anda şoktayız. Vatandaş da amcam da ben de öyle yazık yazık. Amca yağda yumurtayı nasıl yapıyorlar artık, suyla. Suya yumurta kırıyorlar.

Yaşlı adam: Ben İngiltere’de gördüm, fabrikası var. Tavuk mavuk yok. Tıkır tıkır yumurta çıkıyor.

“Çürük domatesleri 2 liraya alıyorlar”

Başarır Yalova’da sebze fiyatlarını da inceledi. Bir esnaf ile Başarır arasında ise şu diyalog yaşandı:


Esnaf (Elindeki domatesi göstererek): Bunu ben halden 6 liraya alıyorum. Kendi satışım 6 lira 95 kuruş. Bu malın onda birini ben dışarıya çıkarıyorum. 2 liradan halkıma satıyorum.

Başarır’ın yanındaki CHP’li: Yani bozuk olanları mı?

Esnaf: Evet. Bozuluyor mecburen.

Başarır: Bunu alan çok oluyor mu?

Esnaf: Oluyor, yok alamıyorlar. Ne yapsınlar?

Başarır (Elindeki çürük portakalı göstererek): Halkın hali bu.

“Almaya mecburum, almasam çocuğum aç kalacak”

Başarır yolda kadın bir yurttaş ile de konuştu. Eşinin emekli olduğunu söyleyen kadın, “Eşimin emekli maaşıyla ev kirasını mı ödeyeceğiz, başka şeyleri mi?” diye sordu. Başarır’ın “Ezik domatesleri alıyor insanlar” diye konuşması üzerine kadın, “Alıyorum, alıyorum. Mecburum almaya, yoksa çocuğum aç kalacak” karşılığıın verdi.

“Esnaf battı, neyini anlatacağım esnafın?”

Bir lokantayı da ziyaret eden Başarır’ın sorusu üzerine esnaf, “Esnaf battı, neyini anlatacağım esnafın?” dedi. Esnaf tepkisini şöyle sürdürdü:

“1 Mart 2020’de kapattık, Haziran 1’de açtı. Eylül 1’de bütün SGK, Bağ-Kur, vergi her şeyi geri istedi. Gerçekten zor durumdayız. 400 bin lira, Mart 2020’den beri kredi çekiyorum. Kilitlendim şu anda. Yakında evimize haczi gelir.”

Et yerine sebze döner önerisine: Sebze daha pahalı!


Maliyetlerinin arttığını dile getiren esnafa CHP’li Başarır et dönere “Et yerine sebze taksak olur mu?” diye sordu, ancak esnaf “Sebze de pahalı” demekle yetindi.

İşte o görüntüler:

İstanbul Beşiktaş’ta çöpten yiyecek topluyorlar!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.