Devletin gözlük çerçevesi desteği hiç değişmedi: 37.80 TL

Türkiye’de her şeyin fiyatı artarken devletin gözlük çerçevesi ve camına verdiği destek çok düşük kaldı. SGK’nin destegi ile değil gözlük, kılıfını bile alabilmek mümkün değil! Bu nedenle de gözlükçüler reçeteleri işleme bile koymuyor.

Devletin gözlük çerçevesi desteği hiç değişmedi

Devletin gözlük çerçevesi desteği hiç değişmedi: 37.80 TL

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.


SGK’nin, üç yılda bir olmak üzere gözlük çerçeve bedeli olarak 37.80 TL, gözlük camı için ise 10 ile 16 lira arasında ödeme yaptığına işaret eden Bakırlıoğlu, bu rakamların 17 yıldır hiç değişmediğini belirtti.

Bakırlıoğlu, AKP’nin iktidara geldiği 2002’de ödenen bu bedellerle yurttaşın bir gözlük alabilirken, bugün optik işyerlerinin yazılan reçeteleri işleme koyma gereği bile duymadıklarını vurguladı.

Türkiye’de 6 bin 600 optik müessesesi, 147 imalatçı fabrika, ithalatçı, tedarikçi ve 30 bin çalışanıyla gözlük alanının önemli bir sektör olduğuna dikkat çeken Bakırlıoğlu, gözlük için verilen bedellerin değişmemesinin sağlığın paralı hale getirildiğinin göstergesi olduğunu belirtti.


Bu uygulamanın sosyal devlet anlayışı ile de bağdaşmadığını dile getiren Bakırlıoğlu, “Ortalama gözlüğün 500 TL olduğu düşünüldüğünde devlet katkısı çok cüzi” dedi.

Traktörüne haciz gelen çiftçi, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.